ClassDojo – stwórz swojego awatara

Sylwia Wałdowska

Jeśli pomysł na pomoc uczniowi w rozwoju i nauce ma dodatkowo atrakcyjną, nowoczesną formę, to czemu by nie spróbować? ClassDojo – alternatywa dla dziennika elektronicznego.

W pracy nauczyciela czy wychowawcy powinniśmy szukać wciąż nowych rozwiązań, tak aby niechętnych uczniów nakłonić do współpracy, a ambitnym umożliwić pogłębiony rozwój. Wspieranie każdego ucznia jest kluczem do sukcesu, a narzędzia, platformy i aplikacje internetowe mogą nam w tym pomóc.

 

Dla kogo i po co?

Aplikacja ClassDojo jest skierowana nie tylko do nauczycieli i dzieci w wieku szkolnym, ale także do rodziców. Jej celem jest poprawa zachowania w klasie, motywowania uczniów do większej aktywności i zaangażowania w lekcje. Wymagane jest założenie w niej konta nauczyciela, uczniów i ich rodziców.

Nauczyciel, który założy klasę w programie, daje uczniom sygnał o ich dobrym albo złym zachowaniu. Informuje również o aktywności na lekcjach, systematycznie odrabianych pracach domowych, pomocy kolegom w nauce czy o pracy zespołowej.

W ClassDojo dostępna jest także funkcja czatu, gdzie można się swobodnie komunikować i zamieszczać zdjęcia. Ważne jest, że to właśnie uczniowie mogą sugerować formy i kryteria ocenianiaAplikacja ClassDojo


By być na bieżąco

Ta forma wyzwania motywuje uczniów do chęci osiągania jak największej liczby pozytywnych punktów. Zaletą ClassDojo jest to, że uczniowie i rodzice na bieżąco otrzymują informacje o postępach i… wpadkach. Aplikacja umożliwia także wszystkim użytkownikom (uczniom, nauczycielom i rodzicom) stały kontakt, a dzięki temu nakierowanie na rozwijanie umiejętności, zdolności i predyspozycji uczniów.

Dzięki synchronizacji działań nauczyciela z plikiem w chmurze uczniowie i rodzice otrzymują te informacje, są więc na bieżąco z punktacją.

Przykładem może być pochwała dla ucznia, który np. „pracuje zgodnie w grupie”, „jest pomocny innym” lub przeciwnie, zwrócenie uwagi na to, że dziecko jest „nieprzygotowane do lekcji” czy „niestosownie się zachowało wobec rówieśników”. Ocena pozytywna ze strony nauczyciela daje na przykład 2 pkt, a negatywna odejmuje 2 pkt.

Ta aplikacja jest porównywana do dziennika elektronicznego, jednak wzbogacona jest o elementy gamifikacji: awatary i przyjazna, intuicyjna obsługa zachęcają dzieci do kontrolowania swojego konta. Aplikacja ClassDojo jest aktywnie używana w 90% amerykańskich szkół K-8 i w ponad 180 krajach. Przetłumaczona została jak dotąd na ponad 35 języków, w tym polski.

Zachęcam wszystkich do wypróbowania bezpłatnej aplikacji.

 

class dojo mobile

Jak to zrobić? Krótka instrukcja krok po kroku:

 

1. Nauczyciel zakłada klasę i dodaje uczniów.

 

2. Nauczyciel drukuje zaproszenia dla rodzica.

 

3. Uczniowie przekazują zaproszenia i z rodzicami rejestrują się w aplikacji lub na www.classdojo.com wykorzystując indywidualny kod. Nauczyciel łączy klasę z rodzicami.

 

4. Teraz można skonfigurować konto ucznia, dopasowywać swoje awatary i mieć na oku swoje/dziecka postępy.

 

Sylwia Wałdowska, Szkoła Podstawowa PaderewskiSylwia Wałdowska – nauczycielka j. angielskiego, wychowawczyni klasy 4 w Szkole Podstawowej Paderewski, liderka zespołu języków obcych

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Nasze szkoły