Studia w USA w pigułce

Aleksandra Jarosz

O amerykańskich uczelniach głośno jest w filmach, internecie i podręcznikach. Mimo że każdy słyszał takie nazwy jak Harvard, Yale czy Stanford, nie wszyscy wiedzą jak naprawdę wyglądają studia w Stanach. Chociaż trudno jest w skrócie opisać specyfikę amerykańskiej edukacji, oto kilka podstawowych informacji o tym jak studiuje się w USA.

Gdzie po liceum?

Po zakończeniu 12 klas, w tym 4 klas liceum (high school), absolwenci rozpoczynają studia w tzw. undergraduate college, gdzie po 4 latach nauki, zdobywają tytuł Bachelor of Arts (BA) lub Bachelor of Science (BS), czyli odpowiednik polskiego licencjatu. Po zakończeniu collegu można rozpocząć na uniwersytecie (graduate school) studia magisterskie (masters), które najczęściej są dwuletnie. Kontynuacja edukacji na poziomie magistra nie jest jednak tak popularna jak w Polsce i zdecydowana większość młodych Amerykanów wybiera pracę zawodową już po czteroletnim collegu. Często dopiero po przepracowaniu kilku lat i zdobyciu doświadczenia decydują się na rozpoczęcie studiów magisterskich.

Jakie kierunki można studiować?

Kierunki (majors) w amerykańskich collegach są bardzo różnorodne i możliwości wyboru (zależnie od uczelni) jest zdecydowanie więcej niż w Polsce (przykładowe kierunki). Co ciekawe, wiele uczelni nie wymaga od studenta wyboru kierunku aż do końca drugiego roku studiów, co daje osobom niezdecydowanym czas na spróbowanie swoich sił w różnych dziedzinach.

Czy bezpośrednio po liceum można studiować medycynę?

Niestety nie. Odpowiedniki polskich kierunków, które odbywają się w trybie jednolitym magisterskim (np. medycyna, prawo), można studiować dopiero po zdobyciu tytułu licencjata. W przypadku medycyny po zakończeniu czteroletniego collegu, ubiega się o przyjęcie na uniwersytet medyczny (tzw. medical school), gdzie po kolejnych 4 latach nauki uzyskuje się tytuł MD (lekarz medycyny). Ścieżka edukacyjna amerykańskiego lekarza trwa więc łącznie minimum 8 lat.

Jak jest zorganizowana nauka w collegu?

Rok akademicki trwa najczęściej od końca sierpnia do połowy maja i jest podzielony na dwa semestry
Rok akademicki trwa najczęściej od końca sierpnia do połowy maja i jest podzielony na dwa semestry. Podczas jednego semestru student ma z reguły tylko 4-5 przedmiotów, które wybiera sobie sam. Ze względu na początkowy brak obowiązku określenia studiowanego kierunku, w pierwszych semestrach może spróbować kombinacji, które wydawać się mogą kuriozalne.

Dla przykładu, lista przedmiotów pierwszorocznego studenta może wyglądać następująco: wstęp do rzeźbiarstwa, filozofia snu, zaawansowany rachunek różniczkowy, historia Starożytnego Rzymu i biologia komórki.

Po określeniu swojego kierunku, oprócz wyboru ciekawiących go przedmiotów z różnych dziedzin nauki, student musi wybierać także przedmioty wymagane przez dany wydział (tzw. major requirements). Często uczelnie wymagają od swoich studentów np. jednego semestru języka obcego, filozofii, angielskiego czy matematyki. Niemniej jednak, dowolność w wyborze przedmiotów podczas studiów jest bardzo duża i daje ogromne możliwości rozwoju w najróżniejszych dziedzinach.

Aleksandra Jarosz – stypendystka Haverford College w Pensylwanii, absolwentka medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Była uczennica programu międzynarodowego IB w Międzynarodowym Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie.

Nasze szkoły