Warto czytać – również w wakacje!

Anna Jabłońska, Adriana Kawecka

Wakacje to doskonały czas, żeby nadrobić wszystkie zaległości, także te związane z czytaniem. Dla wszystkich, którzy nie mają pomysły na letnią lekturę, przygotowaliśmy kilka propozycji.

 

Książki dla uczniów szkoły podstawowej

  • klasy 1-3
    „Operacja burzowa chmura” Jorn Lier Horst – pierwsza książka z serii przygód bohaterów Biura Detektywistycznego nr 2. Tiril, Oliver i pies tropiący Otto zapraszają do ścigania winowajców. Duża czcionka do samodzielnego czytania oraz „mrożące krew w żyłach” przygody trójki przyjaciół to atuty polecanej serii.
  • klasy 4-6
    „Odkrywca” Katherine Rundell – wielokrotnie nagradzana powieść. Fred zawsze chciał zostać odkrywcą. Kiedy samolot, którym leci, rozbija się w puszczy amazońskiej, chłopiec wraz z innymi dziećmi musi poradzić sobie w dżungli. Czy wiedza zdobyta dzięki lekturze książek przygodowych pozwoli mu znaleźć sposób na przetrwanie a może i powrót do domu? Czas prawdziwej próby ma dopiero nadejść…
  • klasy 7-8
    „Bransoletka” Ewa Nowak – Weronika ma szesnaście lat i marzenia: chciałaby mieć dobre relacje z rodzicami i bratem, prawdziwą zaufaną przyjaciółkę, no i oczywiście chłopaka. Wyjazd na dziwaczne warsztaty, z zupełnie nieznanymi ludźmi, wydaje się ostatnią rzeczą, na którą Weronika ma ochotę. A jednak świat teatru uwiedzie ją i oczaruje. Ale o tym musicie już sami przeczytać…
  • dla rodziców
    „Drugi koniec świata” Małgorzata Sobieszczańska – przedwojenny Nowogródek, wielokulturowa społeczność i zwykli ludzie, których losy targane wichrem wielkiej historii układają się dziwnie, strasznie i… pięknie. Wciągająca opowieść o pasji i sile przetrwania na przekór wszystkiemu, o sztuce i miłości, o ulotności istnienia i naszej bezradności wobec zła.

 

Propozycje dla licealistów

  • Brendon Burchardt „Skuteczne nawyki” – Jak zwyczajni ludzie osiągają nadzwyczajne rezultaty.
    W książce autor stara się odpowiedzieć na postawione sobie pytania:
  1. Dlaczego niektórzy ludzie i niektóre zespoły odnoszą sukces szybciej niż inni, a potem utrzymują ten sukces w dłuższym okresie?
  2. Dlaczego wśród tych, którym się udało, jedni są na mecie szczęśliwi, a inni udręczeni?
  3. Co w ogóle motywuje ludzi do osiągania takich sukcesów? Jakie nawyki, jakie umiejętności i jakie formy wsparcia pomagają im osiągnąć cel w krótkim czasie?Wg badań autora okazuje się, że by odnieść sukces i być przy tym szczęśliwym potrzeba zaledwie sześciu świadomie praktykowanych nawyków. Książka jest prawie gotowym planem na lepsze życie, należy go tylko zacząć realizować, bez względu na wiek, obraną ścieżkę rozwoju, posiadane kompetencje czy cechy osobowości.
  • Dan Ariely „Potęga irracjonalności” – Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje.
    Jest to bestseler New York Timesa, pokazujący mechanizmy podejmowania przez ludzi decyzji, odkrywający sposoby, w jakie normy i oczekiwania społeczne oraz okoliczności powodują, że działają oni często wbrew własnym interesom. Książka napisana lekko, ubarwiona humorem autora, pokazuje, jak w wielu przypadkach ludzie zachowują się irracjonalnie. Takie zachowania nie są jednak przypadkowe ani pozbawione sensu. Przeciwnie, są systematyczne i przewidywalne, a co za tym idzie – czynią nas przewidywalne irracjonalnymi. Lektura wnikliwa, przystępna, pełna dowodów empirycznych i konieczna do przeczytania dla tych, którzy chcą bardziej świadomie i mniej przewidywalnie podejmować swoje decyzje.

 

  • Nick Vujicic „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”
    Jest to opowieść o sile człowieka, która drzemie w jego sercu. Okazuje się, a autor tej książki jest tego najlepszym przykładem, że to nie liczba rąk czy nóg decyduje o niej ale to, co ma on w swoim wnętrzu. Jeśli potrzebujemy inspiracji do tego, jak z sukcesem układać sobie życie, ta książka jest obowiązkową lekturą. Pokazuje ona jak niewyobrażalne ograniczenia (fizyczne, ale może to się przełożyć na ograniczenia w naszej psyche) mogą zostać zmienione w wyzwania. Następnym krokiem jest ich podjęcie, a kolejnym pokonanie, co da impuls do niesamowitego rozwoju osobistego w każdej dziedzinie. I o tym właśnie opowiada ta książka.

 

  • Siergiej Łukjanienko „Brudnopis t.1” i „Czystopis t.2”
    Jeśli ktoś lubi czytać SF z elementami przygody i sensacji to właśnie książka, którą może zabrać na wakacje. Autor wywodzi się z rosyjskiej szkoły fantastyki, ale akcja, którą prezentuje godna jest najlepszych thrillerów amerykańskich. Zaczyna się ona we współczesnej Moskwie, a głównym bohaterem jest dwudziestokilkuletni Kirył, menadżer w firmie komputerowej. Nagle okazuje się, że jego uporządkowany świat nagle, praktycznie w jednym momencie, wali się, a ludzie którzy rozmawiali z nim przed kilkoma minutami nie pamiętają go, jakby natychmiast usuwano im wspomnienia. Jest to początek drogi, którą musi przejść on, by poznać kim naprawdę jest i wybrać swoje przeznaczenie w odkrytej wieloświatowej rzeczywistości.

 

Anna Jabłońska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i bibliotekarka w Szkole Podstawowej Paderewski.

Adriana Kawecka – nauczycielka i bibliotekarka w Międzynarodowym Liceum Paderewski.


Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Nasze szkoły