Zbiórka darów na rzecz Szkoły Podstawowej w wiosce Kwademu w Kenii

21 maja 2019

Uczniowie Gimnazjum im. I. J. Paderewskiego w ramach Zespołowego Projektu Edukacyjnego we współpracy z fundacją Light of the World Foundation w dniach 20-31 maja 2019 organizują zbiórkę darów na rzecz Szkoły Podstawowej w wiosce Kwademu w Kenii.

Szkoła ta bardzo potrzebuje przyborów szkolnych takich jak: kredki, długopisy, flamastry, pinezki, kredę do tablicy, temperówki, bloki techniczne, teczki na dokumenty, zeszyty, mapy, gry edukacyjne, piłki do gry, kolorowanki, puzzle. Wymienione rzeczy będzie można wkładać do pudełek rozstawionych w szkole, oznaczonych kolorami żółtymi i fioletowymi.

Koszty przesyłki do tak odległego kraju są wysokie, więc uczniowie chcą zebrać również fundusze na wysyłkę zebranych artykułów. Założyli już zbiórkę online, na którą można wpłacać dowolne kwoty – link do strony: https://zrzutka.pl/8jb8s5, oraz będą zbierali datki do puszek.

Zdecydowano się pomóc akurat tej szkole, ponieważ liczba uczniów już teraz dwukrotnie wzrosła w stosunku do zeszłego roku szkolnego i zapewne będzie stale się powiększać, więc potrzebna jest każde wsparcie, aby ta placówka mogła dalej funkcjonować, rozwijać się oraz zapewnić swoim Uczniom godne warunki do nauki.

Kilka informacji o Szkole Podstawowej, dla której nasi Uczniowie organizują zbiórkę:
Wioska Kwademu (Hademu) znajduje się około 50 km od Mombasy w Kenii.

Fundacja Light of the World Foundation, której inicjatorką jest Polka – Mirka Kalume, założyła w tej miejscowości szkołę podstawową. Wychodząc naprzeciw potrzebie edukacji dzieci na początku zakupiono ławki i tablice, a lekcje były prowadzone w cieniu baobabu.

Następnie udało się wybudować prostą wiatę, w której gromadzili się wszyscy uczniowie.

Na ten moment na placu szkolnym znajdują się dwa budynki, w których odbywają się zajęcia. Starsi uczniowie uczą się w czterech klasy szkoły podstawowej zaś młodsi zasilili oddział przedszkolny.

Ponadto, na terenie szkoły wybudowane zostały kuchnia, budynek z pokojami dla wolontariuszy oraz toalety. W planach jest budowa studni, aby umożliwić mieszkańcom dostęp do czystej wody.

Liczba dzieci z roku na rok szybko przyrasta. Obecnie szkoła liczy 180 uczniów, którzy od 7:00 do 15:00 mają lekcje m.in. języka angielskiego, suahili, matematyki oraz przyrody.

Podczas długiej przerwy dzieci dostają ciepły posiłek (często jedyne ich pożywienie w ciągu dnia).

Nasze certyfikaty: