Lekcja j. polskiego z Emilią Lenart prosto z Singapuru

26 listopada 2020

Uczniowie klas drugich IB wzięli udział w ciekawej lekcji języka polskiego, podczas której Emilia Lenart, wcześniej uczennica Paderewskiego, opowiadała o Singapurze i jego specyfice w kontekście niektórych problemów globalnych.

W ramach kursu literatury na lekcjach języka polskiego nasi uczniowie omawiają m.in. teksty, które stają się inspiracją do rozmów na temat współczesnych problemów o charakterze globalnym. Pierwszym omawianym tekstem był reportaż Wojciecha Tochmana “Eli eli”, który opowiada o Onyxie, dzielnicy slumsów w Manili, stolicy Filipin. Z Filipinami pośrednio związana jest nasza była uczennica, dlatego poprosiliśmy ją, by podzieliła się z naszymi uczniami, kolegami i koleżankami swoimi doświadczenia i wiedzą uzyskaną na temat życia i kultury tamtejszej społeczności.

Emilia była uczennicą klasy pierwszej LO Paderewski. Wtedy też przystąpiła do konkursu organizowanego przez Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego o miejsce dla uczniów w szkołach UWC, czyli United World Colleges (kwalifikacje 2021 do 15 grudnia). Przeszła kolejne etapy i dzięki stypendium kontynuuje naukę w innej szkole IB w Singapurze.

Ma tam kontakt z uczniami z różnych stron świata, w tym także z kolegą z Filipin, który podzielił się z nią wieloma informacjami m.in. na temat wpływów kościoła katolickiego, edukacji na Filipinach czy telewizji, a ona przedstawiła je nam podczas spotkania online. Spotkanie było bardzo wartościowe i przyjemne dla wszystkich. Emilia jest dobrym przykładem dla innych uczniów, pokazującym, że świat stoi przed nimi otworem.

Zapraszamy do poznania Emilii i posłuchania jej relacji z Singapuru.

 

 

Nasze certyfikaty: