“Z Lublina do naszej gminy” – piszą o nas w Niemczech!

5 czerwca 2017

Zapraszamy do lektury artykułu, który ukazał się w Nord West Zeitung z dnia 31.05.2017. Od 2012 roku Szkoły Paderewski czynnie uczestniczą w wymianie uczniowskiej ze szkołą Graf-Anton-Günther- Schule w Oldenburgu. Artykuł Nilsa Coordesa w ORYGINALE oraz w tłumaczeniu prof. Małgorzaty Zalewskiej:

Z Lublina do naszej gminy

WYMIANA Graf-Anton-Günther- Schule od 2012 w kontakcie ze szkołą z Polski

Pięć lat temu w ramach zajęć seminaryjnych jedna grupa uczniów z Niemiec pojechała do Polski. Od tego czasu uczniowie odwiedzają się regularnie.

Wiele rodzin podczas planowania wakacji myśli przede wszystkim o krajach północnych, zachodnich lub południowych. Wolfgang Schoedel, dyrektor szkoły Graf-Anton Günther Schule, chciałby to zmienić: “To nadal konsekwencja wcześniejszego podziału Europy, na szczęście mamy wspaniałe możliwości poszerzenia naszych horyzontów” podkreśla dyrektor Schoedel i dodaje „Jako szkoła europejska jesteśmy do tego zobligowani.”

Od ponad pięciu lat dwa razy w roku odbywa się wymiana pomiędzy uczniami z naszego okręgu a Prywatnym Gimnazjum i Liceum im. I.J. Paderewskiego w Lublinie. Raz w roku grupa niemiecka jedzie do Polski i odwrotnie. Do bieżącej środy grupa 28 uczennic i uczniów z Polski będzie goszczona przez rodziny uczniów z naszego okręgu.

„Doskonale dogaduję się z moją Gastschwester Annaleną,  zaprzyjaźniłyśmy się” mówi 17-letnia Julia Cygan z Polski, która już po raz trzeci bierze udział w wymianie. „Program jest zawsze różnorodny, dzięki czemu uczniowie mogą za każdym razem zobaczyć coś nowego” wyjaśnia nauczyciel  Niels-Christian Heinz, który jest współorganizatorem wymiany.

W tym roku wymiana zaczęła się od pobytu w górach Harz. Grupa z Polski przybyła tam we środę  i przez cztery kolejne dni zwiedzała okolice,  zanim zaczął się ich pobyt u rodzin niemieckich. Gastschwester Julii Cygan Analena Herkenhoff z Sandkrug była zaskoczona olbrzymią gościnnością w kraju sąsiadów: „Brałam udział w innych wymianach, ale z gościnnością w takim natężeniu nie spotkałam się jeszcze nigdy. Ludzie byli bardzo pomocni „ powiedziała 17-latka. Dyrektor Schoedel uzupełnia: „Właśnie zgodnie z historią zrozumiałbym gdyby resentymenty były większe. To było jedno z bardziej pozytywnych doświadczeń trafić na otwarty na świat kraj z ludźmi, którzy żyją w teraźniejszości”.

Historia to element, który przed pięcioma laty połączył obie szkoły: „Na zajęciach jedna z grup zajmowała się kulturą wspomnień i wyruszyła do Auschwitz”, mówi pan Heins. Przy okazji grupa ta odwiedziła szkołę w Lublinie, w której język niemiecki jest drugim wybieranym językiem obcym. „W naszej szkole język niemiecki jest nauczany od roku 1993, od początku wymiany młodzieżowej widać zwiększone zainteresowanie uczniów tym językiem” relacjonują Magdalena Kosior-Szychiewicz i Małgorzata Zalewska.

Zarówno lekcje języka niemieckiego jak i wymiana młodzieżowa wywołują u uczniów zachwyt: „Infrastruktura w Polsce jest świetnie rozbudowana i jest bardziej nowoczesna niż myślimy o niej tu w Niemczech” relacjonuje Janne Siemer z Hude. Katarzynie Herman z Lublina podoba się przede wszystkim architektura w Niemczech i życzliwość ludzi. „Jestem fanem Bayern München i w Monachium byłem już pięciokrotnie, ale dopiero w rodzinie goszczącej mnie, mogłem zauważyć prawdziwe życie w Niemczech”, mówi 18-letni Kacper Kuszewski.

Należy pamiętać o tym, że dla naszej wymiany ważną rolę pełni Jugendwerk (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży): „ Dzięki środkom finansowym możemy umożliwić każdemu uczniowi zainteresowanemu wymianą udział w tym programie niezależnie od sytuacji finansowej rodziców”, zauważa dyrektor Schoedel.

Nasze certyfikaty: