Maraton Pisania Listów w Paderewskim – ogólnoświatowa akcja Amnesty International

28 listopada 2018

Szkolne Stowarzyszenie Amnesty International, które działa w Paderewskim, podobnie jak w poprzednich latach, współorganizuje w Lublinie akcję „Maraton Pisania Listów”. Jest to największe na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka.

Maraton Pisania Listów odbędzie się 8 grudnia w godz. 12.00-23.00 w budynku naszej szkoły. Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

W tym roku będziemy pisać listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw: z Polski, Brazylii, Indii, Iranu, Kenii, Kirgistanu, Maroka, RPA, Ukrainy i Wenezueli – kobiet, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia.Więcej: www.maraton.amnesty.org.pl.

Nasze szkoły aktywnie biorą udział w Maratonie Pisania Listów AI już od kilkunastu lat – prawie od początku powstania tej akcji. Celem są nie tylko działania w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane, ale również – w szerszym kontekście – kształtowanie postaw obywatelskich i prospołecznych poprzez upowszechnianie wiedzy na temat wolności i praw człowieka.

Kulminacją akcji jest Maraton przeprowadzany w jeden z grudniowych weekendów. Jest on zawsze imprezą otwartą – wziąć w niej udział mogą nie tylko dla uczniowie i pracownicy szkół Paderewski, ale też wszystkie inne osoby zainteresowane udziałem w akcji. Podczas maratonu w 2017 roku udało się nam napisać ponad 800 listów. W tym roku uczniowie Paderewskiego dodatkowo będą mogli indywidualnie pisać listy również wcześniej – przez cały tydzień poprzedzający termin Maratonu.

Szczegółowe informacje o akcji i jej tegorocznych bohaterkach są opublikowane na oficjalnej stronie Amnesty International: https://maraton.amnesty.org.pl/ Pod linkami dotyczącymi bohaterek znajdują się również gotowe wzory listów w ich obronie.

Maraton Pisania Listów (ang. Write for Rights) jest globalną akcją, przeprowadzaną corocznie przez Amnesty International w okolicach dnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, tj. 10 grudnia. Amnesty International typuje kilkoro osób lub społeczności, których prawa są łamane i którym chce pomóc.

W maratonie może wziąć udział każda osoba pragnąca wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka – pisząc apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Napisane listy są następnie wysyłane do prezydentów, organów rządzących lub innych instytucji, które mają wpływ na losy tych ludzi. W efekcie co roku kilkoro bohaterów Maratonu uzyskuje realną poprawę swojej sytuacji życiowej.

Po raz pierwszy Maraton został zorganizowany w Polsce w 2001 roku. Na pomysł akcji wpadli aktywiści i aktywistki warszawskiej grupy lokalnej Amnesty. W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje i urosła do największej na świecie kampanii w obronie praw człowieka. W 2017 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 5,65 mln akcji w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie. Tylko w Polsce napisano ponad 300 000 listów w ponad 700 miejscach w całym kraju, a w działania związane z Maratonem zaangażowało się blisko 65 000 osób.

Nasze certyfikaty: