Nasze uczennice na 16. Narodowej Sesji Selekcyjnej EYP Polska w Trójmieście [ZDJĘCIA]

8 października 2019

Katarzyna Myślińska i Karolina Kasprzak zostały wybrane do reprezentowania EYP Poland na sesjach w Gruzji i Szwecji.

W tegorocznej Sesji Selekcyjnej Europejskiego Parlamentu Młodzieżowego EYP Poland udział wzięły dwie uczennice naszej szkoły – Katarzyna Myślińska i Karolina Kasprzak. Obrady trwały od 3 do 7 września 2019 roku w Trójmieście i zgromadziły ponad 100 młodych ludzi z całej Europy.

Czym jest EYP? Europejski Parlament Młodzieży (ang. European Youth Parliament – EYP) to niezależna i ponadpartyjna organizacja non-profit działająca od ponad 30 lat w większości krajów europejskich. Dziś jest jedną z największych na świecie platform debaty i edukacji obywatelskiej, wymiany poglądów oraz spotkań międzykulturowych młodych ludzi. Dzięki EYP ponad 35 000 młodych Europejczyków rocznie doświadcza demokracji w praktyce, rozwijając umiejętności komunikacji i pracy w międzynarodowym zespole.

Poprosiliśmy Kasię i Karolinę, aby opowiedziały nam o swoich doświadczeniach.

Jak wygląda sesja Europejskiego Parlamentu Młodzieżowego z perspektywy delegata?

Kasia: Sesje trwają od jednego do nawet dziesięciu dni, ale wszystkie mają taki sam program. Każdą z nich rozpoczyna dzień przeznaczony na integrację o mniej oficjalnym charakterze. Następnie odbywa się półoficjalny czas pracy w komitetach (Committe Work), podczas którego dyskutuje się nad problemem przydzielonym komitetowi i pracuje nad rezolucją, proponującą rozwiązanie tego problemu. Najbardziej oficjalny jest dzień Zgromadzenia Ogólnego (General Assembly), podczas którego przedstawia się opracowane rezolucje i głosuje nad nimi. Sesje narodowe czy międzynarodowe zwykle mają również rozbudowany program kulturowy np. zwiedzanie miasta.

Jakie problemy są poruszane podczas obrad?

Karolina: Rozmawiamy o najważniejszych problemach dotyczącymi zagadnień politycznych, ekonomicznych i społeczno-kulturowych. To sprawy dla nas ważne – przecież to my jako młodzi ludzie będziemy musieli liczyć się z ich konsekwencjami. W Trójmieście dyskutowaliśmy m.in. o dostępie do wody pitnej, rozwoju sztucznej inteligencji, handlu ludźmi czy negatywnym wpływie przemysłu modowego na środowisko.

Dlaczego warto brać udział w takich wydarzeniach? Co wam to daje?

Kasia: Wszystko odbywa się w języku angielskim, więc EYP to świetna okazja do rozwinięcia swoich zdolności językowych. Poza tym, podczas sesji uczymy się współpracy w grupie, szukania kompromisu, kreatywnego myślenia czy wypowiadania się na forum.

Karolina: Dla mnie EYP to przede wszystkim ludzie. Podczas sesji można spotkać osoby z wielu państw, co oznacza możliwość poznania nowych kultur, zwyczajów i przede wszystkim perspektyw. To niepowtarzalna okazja, żeby poznać podglądy ludzi z drugiego końca kontynentu na sprawy bliskie nam wszystkim. Jestem pewna, że z wieloma spotkam się jeszcze nie raz – w EYP na pożegnanie mówimy „See you somewhere in Europe!”.

Warto zaznaczyć, że obie nasze uczennice zostały wybrane do reprezentowania EYP Poland za granicą. Kasia dostała zaproszenie na Sesję Narodową w Szwecji, która odbędzie się w marcu 2020 roku, a Karolina już w grudniu będzie uczestniczyć w Sesji Narodowej w Gruzji.

Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!

Wszystkie rezolucje z tegorocznej sesji znaleźć można pod tym linkiem.

Podczas Sesji Selekcyjnej Kasi i Karolinie towarzyszyła także kolejna nasza uczennica Agata Oskroba, która była członkiem zespołu medialnego. A już niedługo być może będziemy mieć dla Was więcej niespodzianek związanych z EYP, a więc Stay tuned!

 


autorka: Agata Oskroba, uczennica klasy 2C 

Nasze certyfikaty: