Obchody Święta Niepodległości w Paderewskim – relacja z uroczystości 10.11

14 listopada 2022

Dnia 10 listopada 2022 r. w Liceum Paderewski odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Po raz pierwszy od trzech lat mogliśmy spotkać się na hali, by wziąć udział we wspólnym świętowaniu.

 

Uroczystość rozpoczęła się od wykonania przez Chór Akademos „Psalmu stojących w kolejce”. W latach 80. ubiegłego wieku „Psalm” był manifestem siły i nadziei. Rozpoczęcie uroczystości od tego utworu podkreśliło, że Dzień Niepodległości jest dniem radosnym i pełnym ufności. Po tym muzycznym wstępie cała sala powstała, by wspólnie zaśpiewać Hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego.

Następnie uczennice prowadzące uroczystość przywitały gości i zaprosiły do świętowania. Odnosząc się do sytuacji za naszą wschodnią granicą, podkreśliły jak ważne jest to, by doceniać niepodległość Polski, ale i walczyć o prawo do wolności we własnym kraju. Dopełnieniem tej wypowiedzi był utwór Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj mnie o Polskę”, w wykonaniu Chóru Akademos pod kierownictwem Elżbiety Niczyporuk.

 

 

Kolejną częścią był występ teatru szkolnego. Uczennice i uczniowie odegrali fragment sztuki Artura Millera „Czarownice z Salem”. Jest to spektakl poruszający problem teokratyzmu i ślepego podporządkowania, w którym masy i jednostki podporządkowują się ideologii. Występ został przygotowany pod opieką Cezarego Potapczuka, opiekuna teatru szkolnego.

Ostatnią częścią uroczystości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Uczniowie i uczennice Liceum Paderewski zaśpiewali „Przybyli ułani” i „Pierwsza Brygada” pod przewodnictwem Eli Niczyporuk.

 

 

 

Współpraca: