„Pokolenie – życie młodych ludzi w filmie” – relacja z wymiany

15 marca 2024

W dniach 19-23 lutego uczniowie MLO Paderewski uczący się języka niemieckiego wzięli udział w wymianie. Wyjazd miał wyjątkowy, filmowy charakter, a to ze względu na trwający w tym czasie prestiżowy festiwal w Berlinie. Wymiana trwała pięć dni i dostarczyła niezapomnianych wrażeń zarówno uczestnikom, jak i organizatorom.

 

Na początku uczniowie wzięli udział w intensywnych warsztatach, w których skupili się na tworzeniu animacji filmowych. Następnie przyszedł czas na główne wydarzenie festiwalu – projekcje filmów w ramach Berlinale. Międzynarodowe produkcje prezentowane były w kinie Cubix. Po projekcjach uczestniczy mieli możliwość zadawania pytań reżyserom i odtwórcom głównych ról.

Jednym z ważniejszych punktów wymiany była wizyta w Poczdamie, gdzie uczestnicy mieli okazję zwiedzić Filmmuseum. To miejsce, pełne materiałów dotyczących historii kina niemieckiego, dostarczyło uczestnikom inspiracji i pomogło zrozumieć, jak ważną rolę pełni sztuka filmowa w kulturze tego kraju. 

Grupa z MLO Paderewski odwiedzili również Kulturforum i zobaczyli wystawy plakatów filmowych.

 

Wyjazd odbył się w ramach projektu międzynarodowego, realizowanego ze Szkołą Partnerską w Niemczech – Graf-Anton-Guenther-Schule w Oldenburgu. Projekt był dofinansowany z polsko-niemieckiej współpracy młodzieży.

To już kolejny wyjazd, który był niepowtarzalną okazją do rozwoju zawodowego młodych talentów –i nie tylko. Wymiana to też sposób na budowanie mostu porozumienia między różnymi kulturami, co jest szczególnie istotne w kontekście współpracy między Polską a Niemcami. Wycieczka podczas Berlinale z pewnością przyczyniło się do zrozumienia i doświadczenia kulturalnej różnorodności, szczególnie w obszarze sztuki filmowej.

Dowiedz się więcej o PASCH.

 

 

Współpraca: