Relacja z konkursowego wyjazdu do Chicago [ZDJĘCIA]

14 maja 2019

Nasza uczennica Dominiki Dudek od 27 kwietnia do 4 maja była w Chicago. Wyjazd był główną nagrodą, którą Dominika wygrała w konkursie „Ignacy Jan Paderewski – mąż stanu”, organizowanym przez nasze liceum i Szkołę Polską im. I. J. Paderewskiego w Niles k. Chicago.

Zachęcamy do przeczytania relacji Dominiki po powrocie z Chicago.

Od 27 kwietnia do 4 maja przebywałam w Chicago. Polonia była niezwykle gościnna i serdeczna. Byłam m.in. w Field Museum (ogromnym muzeum historii naturalnej), Polish Museum Of America, Glenbrook South High School oraz na paradzie z okazji święta Trzeciego Maja. Niesamowite było to, jak Polacy dbają o swoją tożsamość narodową.

Miałam okazję zobaczyć salę poświęconą Paderewskiemu (Muzeum Polskie w Chicago). Zdziwiła mnie ilość oraz unikatowość pamiątek po nim. Odręcznie pisane nuty, pianino, ubrania, dokumenty do ówczesnych głów państw.

Z kolei dzień w amerykańskiej szkole sprawił, że mogłam poznać wiele wspaniałych koleżanek. Moim zdaniem bardzo różni się od polskiej szkoły. Liczba uczniów wynosząca ponad trzy tysiące, departamenty tańca, fotografii, nauk ścisłych, aula większa niż w niejednym domu kultury – te rzeczy zdziwiły mnie najbardziej. W auli oglądałam musical ,,Mamma Mia!’’ zorganizowany wyłącznie przez uczniów. Był na bardzo wysokim poziomie.

Ostatnią rzeczą, którą zapamiętam najbardziej z tego wyjazdu to parada. Zaprezentowało się ponad 100 szkół polskich. Większość z tych dzieci nigdy nie była w Polsce a nosili z dumą i świadomie polskie barwy. Radości i polskim symbolom nie było końca. Niestety nie mogłam zostać do końca, ponieważ trzeba było już jechać na lotnisko.

Wspomnienia z wyjazdu zostaną ze mną na zawsze i nie mogę się doczekać kiedy znów odwiedzę Amerykę.

Nasze certyfikaty: