Światowy Dzień Filozofii w Lublinie – wystawa, spotkania, warsztaty i działania w przestrzeni

8 listopada 2018

„Po Nitce do Kłębka” to hasło 3. edycji Światowego Dnia Filozofii, który odbędzie się 15 listopada w Lublinie. Organizatorzy (Międzynarodowe Szkoły Paderewski, Dom Słów oraz Wydział Filozofii i Socjologii UMCS) przygotowali bezpłatne wydarzenia dla mieszkańców Lublina w każdym wieku.

– Podczas tegorocznej edycji Światowego Dnia Filozofii chcemy przyjrzeć się wielowymiarowemu funkcjonowaniu symbolu nici w kulturze. Zapraszamy do udziału w filozoficznych warsztatach, spotkaniach i wystawie, gdzie będziemy próbowali po nitce dojść do kłębka – mówi Joanna Jawiczuk z Międzynarodowych Szkół Paderewski, koordynatorka projektu.

światowy dzień filozofii 2018W programie każdy znajdzie coś dla siebie – od uczniów szkół podstawowych po studentów i osoby dorosłe. Światowy Dzień Filozofii odbędzie się w godz. 8.50-19.00 w różnych miejscach w Lublinie.

W Centrum Spotkania Kultur będzie można zobaczyć wystawę pt. „Życio-opowieści”, która zabierze w podróż pełną niespodzianek. Uczestnicy wystawy będą mieli okazję przejść przez Życie, które przybierze formę mobilnej, interaktywnej instalacji. Każda osoba zostawi w niej swój ślad i wytyczy nicią niepowtarzalny szlak na specjalnej mapie. Wystawa będzie czynna do 15 grudnia.

„Marionetki” to przedstawienie teatru ulicznego, które będzie można obejrzeć o godz. 14.00 przed lubelskim Ratuszem. Na przechodniów będą czekały odplątane marionetki i zaplątani animatorzy.

W ramach „Spotkania z filozofem- Po nitce do prawdy” będzie okazja do wysłuchania wykładu dr. hab. Józefa Dębowskiego, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Spotkanie odbędzie się o godz. 13.00 w Auli Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS.

Dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum, liceum i studentów przygotowane są liczne warsztaty, wykłady i dyskusje.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia: www.dzienfilozofii.pl.

Data wydarzenia nie jest przypadkowa. 15 listopada 2018 r. przypada Światowy Dzień Filozofii, który z inicjatywy UNESCO obchodzony jest w trzeci czwartek listopada. Wydarzenie będzie doskonałą okazją do tego, żeby pokazać, że filozofia jest dla osób w każdym wieku.

Chcemy zachęcić wszystkich mieszkańców Lublina, nie tylko osoby zajmujące się naukowo filozofią, do zapoznania się z tą niezwykłą dziedziną.
Wydarzenie jest także doskonałym przykładem współpracy środowiska kulturalnego i naukowego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
Polski Komitet ds. UNESCO
Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
JM Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Prof. dr hab. Stanisław Michałowski
Polskie Towarzystwo Filozoficzne

Nasze certyfikaty: