Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej w Paderewskim

21 maja 2020

Międzynarodowe Liceum Paderewski bierze udział w projekcie Szkoła Tolerancji, który pomaga nauczycielom wprowadzić na lekcje elementy edukacji równościowej i wielokulturowej. Projekt prowadzony jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, przy wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych.

21 maja corocznie obchodzony jest Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej. W tym roku również Szkoła Tolerancji zachęca do aktywnego świętowania.

Dzień Różnorodności w Paderewskim – były plany, scenariusze, pomysły – ale wszystko zweryfikowała epidemia. Ze świata rzeczywistego, przenieśliśmy się do internetu. Nikt do końca nie wiedział, jak będziemy świętować. Sytuacja podsunęła zaskakujące, a zarazem proste rozwiązanie – wirtualne obchody dnia Różnorodności – o czym przekonują organizatorzy wydarzenia na Facebooku:

„Gdy obchodzimy go w domowej izolacji, zastanawiając się, jakie zmiany społeczne może ona przynieść, tym ważniejsze wydają się pytania, które postawiliśmy sobie w Szkole Tolerancji: Co nas łączy, a co dzieli? Czym jest wspólnota? Co zrobić, by obejmowała jak najszerszy krąg i pozwalała zachować różnorodność i podmiotowość?
Zastanówcie się, jakie przedmioty, które posiadacie w u siebie w domu, są dla Was symbolem „wspólnoty” bądź „różnorodności”? A może obu jednocześnie? Wrzućcie na wydarzenie ich zdjęcie, jeśli chcecie – z krótkim opisem, dlaczego właśnie te obiekty wybraliście, oraz hasztagiem #dzieńróżnorodności. Nie stawiajcie sobie żadnych ograniczeń: to może być płyta ulubionego zespołu, broszka po prababci, rysunek, mebel… Stwórzmy razem katalog internetowej wystawy społecznej „Wspólnota/Różnorodność”!”

Do akcji włączyli się aktywnie nasi uczniowie i nauczyciele, ponieważ w Liceum Paderewski uwielbiamy odkrywać piękno kultur z całego świata i to święto jest nam niezwykle bliskie. Jeszcze niedawno mogliśmy podziwiać różnorodność świata osobiście podczas międzynarodowych wymian i spotkań w ramach projektów realizowanych wspólnie z naszymi przyjaciółmi z innych krajów. W ostatnich tygodniach osobisty kontakt nie jest możliwy, ale relacje, które nawiązaliśmy w świecie realnym, podtrzymujemy online. Mimo dzielących nas setek kilometrów wciąż możemy odkrywać, że to, co nas teoretycznie powinno różnić, tak naprawdę łączy i jest fascynujące.

Różnimy się nie tylko tym, jacy jesteśmy, lecz przede wszystkim tym, jak postrzegamy różne rzeczy i jakie zajmujemy wobec nich postawy. Mimo wszystko tworzymy wspólnotę. Dlatego w naszej szkole uczymy otwartości na inne kultury, ich rozumienia i tolerancji dla inności. Krzewimy postawy obywatelskie, kształtując wśród uczniów odpowiedzialność za własne otoczenie, promujemy demokratyczne wartości i społeczną empatię. Podkreślamy wrażliwość na różnice oraz umiejętność uznania różnic jako faktów, mimo których chcemy i możemy ze sobą rozmawiać czy przyjaźnić się.

Dobrym przykładem pokazującym, że różnice międzykulturowe nie są żadną przeszkodą we współpracy i utrzymywaniu bliższych relacji jest codzienność w naszej szkole, gdzie nauczają i uczą się obcokrajowcy, którzy toczą na korytarzach rozmowy w różnych językach.

Sytuacja ostatnich miesięcy także pokazuje, że w obliczu zagrożenia, choroby i cierpienia, różnorodność kulturowa nie dzieli ludzi. A wrażliwość na ludzkie cierpienie i poczucie wspólnotowości mobilizuje do udzielania pomocy tym, którzy jej potrzebują, bez względu na wiek, płeć czy język jakim się posługują. Jednym z filarów nauki w Liceum Paderewski jest nauka empatii, więc przy każdej okazji staramy się uwrażliwiać uczniów na potrzeby innych i zachęcać do pomocy, wielokrotnie dając im osobisty przykład, tak jak w przypadku akcji „Paderewski dla szpitali”. Dzięki temu nasi uczniowie bardzo dobrze sprawdzają się, jako opiekunowie małych pacjentów w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym oraz jako wolontariusze podczas innych akcji społecznych.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu wirtualne obchody dnia Różnorodności oraz do pozdrowienia przyjaciół z różnych zakątków świata na szkolnym profilu FB.

Nasze certyfikaty: