Świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości i finał konkursu o Paderewskim [WIDEO, ZDJĘCIA]

19 listopada 2018

13 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta gala z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to wyjątkowa rocznica, dlatego postanowiliśmy uczcić ją w szczególny sposób.

We współpracy ze Szkołą Polską im. I. J. Paderewskiego w Niles koło Chicago, zorganizowany został, odbywający się równolegle w obu szkołach, konkurs wiedzy o Ignacym Janie Paderewskim. Nagrodą główną w konkursie dla zwycięzcy z naszej szkoły jest tygodniowy pobyt w Chicago wraz z opiekunem.

Głównym punktem uroczystości był finał konkursu, do którego zakwalifikowanych zostało 7 uczestników. Odpowiadali oni na pytania dotyczące działalności politycznej i społecznej naszego Patrona, jego współpracowników i wydarzeń politycznych, które kształtowały rzeczywistość II Rzeczypospolitej.

Oprócz finału konkursu mieliśmy okazję wysłuchać wystąpienia Pana Dyrektora Adama Kalbarczyka, który przedstawił okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości i rolę, jaką Ignacy Jan Paderewski odegrał w procesie powstawania struktur państwa polskiego. Gościem specjalnym naszej uroczystości był pan dr Ariel Orzełek, który wygłosił krótki wykład o działalności naszego patrona.

Wracając do konkursu: trzy czołowe miejsca zajęli uczniowie klas pierwszych liceum. Zwyciężyła Dominika Dudek, drugie miejsce zajęła Patrycja Tarkowska, a trzecie Adam Rybojad.
Uroczystość uświetnił występ naszego fantastycznego chóru Akademos, zwycięzcy X Wojewódzkiego Konkursu Patriotycznego.

 

Nasze certyfikaty: