„Taniec łączy Lublin i Oldenburg” – podsumowanie polsko-niemieckiej wymiany uczniowskiej

9 czerwca 2026

Za nami kolejna wymiana młodzieży polsko-niemieckiej, współorganizowana ze szkołą partnerską GAG Schule w Oldenburgu, która odbyła się w dniach  31 maja – 5 czerwca 2026 r.  Tegoroczny projekt zrealizowany został pod hasłem „Taniec łączy Lublin i Oldenburg”. Wymiana po raz kolejny udowodniła, że wspólne działania, pasje i otwartość potrafią przełamywać wszelkie bariery językowe i kulturowe.

 

Pierwszego dnia grupa odwiedziliła szkołę partnerską Graf-Anton-Günther Schule w Oldenburgu. Zostali serdecznie przyjęci przez niemieckich uczniów i nauczycieli. Mieli okazję poznać budynek szkoły podczas zwiedzania, a także uczestniczyć w grach integracyjnych, które pomogły lepiej się poznać. Już wtedy można było poczuć wyjątkową atmosferę całego projektu – pełną życzliwości, ciekawości i wzajemnego zainteresowania.

Kolejne dni były bardzo intensywne. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach tanecznych, podczas których wspólnie przygotowali układy choreograficzne. Taniec okazał się uniwersalnym językiem, dzięki któremu uczniowie mogli współpracować, bawić się i tworzyć coś razem, nawet jeśli czasami brakowało odpowiednich słów. Oprócz warsztatów brali udział w grach europejskich, które pozwoliły im lepiej poznać historię i kulturę krajów europejskich oraz zastanowić się nad tym, co łączy ich jako młodych Europejczyków.

Niezapomnianym przeżyciem była również wycieczka do Bremy. Grupa zwiedziła interaktywne Muzeum Nauki Universum, gdzie mogła samodzielnie eksperymentować i odkrywać fascynujące zjawiska naukowe. Była to nie tylko świetna zabawa, ale także okazja do wspólnego spędzania czasu i rozmów z niemieckimi uczestnikami. Wiele osób właśnie podczas tej wycieczki nawiązało bliższe znajomości i przekonało się, że mimo różnic kulturowych mają bardzo podobne zainteresowania i marzenia. 

Duże wrażenie na uczniach zrobił również pobyt w Museumsdorf w Cloppenburgu. Poznali historię i tradycje regionu, a dzięki pracy w polsko-niemieckich grupach mogli jeszcze lepiej współpracować i wymieniać się doświadczeniami. Szczególnie cenne były momenty, kiedy wspólnie rozwiązywali zadania i pomagali sobie nawzajem, ucząc się cierpliwości, komunikacji i otwartości na innych.

Jednym z najważniejszych punktów programu było przygotowanie występów tanecznych oraz organizacja wieczoru polsko-niemieckiego. Praca nad wspólnymi prezentacjami wymagała zaangażowania, kreatywności i współpracy. Efekty działań mogli wzajemnie podziwiać podczas uroczystego wieczoru polsko-niemieckiego, który odbył się ostatniego dnia pobytu. Pokazy tańców, wspólna zabawa i atmosfera wzajemnej życzliwości sprawiły, że był to wieczór pełen wzruszeń i radości. 

Równie ważnym elementem wymiany był czas spędzony w rodzinach niemieckich. Dzięki temu nasi uczniowie mogli poznać codzienne życie naszych gospodarzy, ich zwyczaje i kulturę od środka. Wspólne posiłki, rozmowy i spędzanie wolnego czasu pozwoliły spojrzeć na Niemcy z zupełnie innej perspektywy niż ta znana z podręczników czy internetu. 

Ta wymiana pozostawiła  wiele pięknych wspomnień, nowych doświadczeń i przyjaźni. Pokazała, jak ważne są bezpośrednie spotkania młodych ludzi z różnych krajów. Dzięki nim młodzież uczy się tolerancji, otwartości i wzajemnego szacunku. Rozwija także swoje umiejętności językowe, zdobywa pewność siebie i odkrywa świat poza granicami własnego kraju.

Wymiana polsko-niemiecka jest realizowana od 2012 roku. Przez te lata setki uczniów miały szansę poznać swoich rówieśników zza zachodniej granicy, odkrywać nowe miejsca, doskonalić znajomość języków obcych oraz budować przyjaźnie, które często trwają znacznie dłużej niż sam pobyt. 

Realizacja tegorocznej wymiany była możliwa dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu z Deutsch-Polnisches Jugendwerk (Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży).

 

Współpraca: