Uczniowie MLO Paderewski na Wielkiej Debacie Edukacyjnej w Krakowie

13 czerwca 2024

Uczniowie MLO Paderewski wzięli udział w Wielkiej Debacie Edukacyjnej w teatrze im Juliusza Słowackiego w Krakowie. Głos na temat przyszłości polskiej szkoły zabrały osoby, które na co dzień mają kontakt z oświatą. W dyskusji mogli wziąć udział również uczestnicy i obserwatorzy debaty, w tym nasi uczniowie, którzy wykazali się wyjątkową aktywnością.

 

Wielka Debata Edukacyjna miała na celu stworzenie warunków do wzajemnego wysłuchania się pomiędzy „edukacyjnymi partnerami”. Wystąpienia panelistów oraz osób z widowni były bardzo merytoryczne.

Moderator debaty, Wojciech Rzehak, w swoim podsumowaniu wydarzenia na Facebooku kilka ciepłych słów poświęcił naszym uczniom: „(…) początek należał niewątpliwie do młodzieży z Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego „Paderewski” w Lublinie. Przyjechali pod opieką nauczycieli, których lubią i szanują (dziwne, co?), czego w swoich wypowiedziach nie ukrywali.”

Organizatorzy debaty oddali głos tym, którzy z polską edukacją mierzą się na co dzień: uczniom, ich rodzicom, nauczycielom, dyrektorom szkół oraz przedstawicielom władz oświatowych. Swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat przyszłości polskiej szkoły dzielili się z uczestnikami debaty paneliści: dr Aleksandra Korczak (ekspertka ds. lektur szkolnych, wyróżniona w konkursie Nauczyciela Roku 2022), Wioletta Kalka (założycielka grupy „Nauczyciel zmienia zawód”), Anna Schmidt-Fic (koordynatorka akcji Wolna Szkoła, organizacja Protest z Wykrzyknikiem), Dariusz Martynowicz (Progresownia, Nauczyciel Roku 2021), a także z Marcin Dębskim (dyrektor w Zespole Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie) . Debatę poprowadził Wojciech Rzehak, kierownik działu edukacji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, scenarzysta, edukator, nauczyciel, autor książek, słowników, repetytoriów. Gościem honorowym debaty i pierwszym rozmówcą był dyrektor Teatru im J. Słowackiego, Krzysztof Głuchowski. 

 

Wielka Debata Edukacyjna to nie jedyne wydarzenia, w którym wzięli udział nasi uczniowie, będąc w Krakowie. Dzień wcześniej byli w Radiu Kraków. O historii radia i współczesności opowiadał im Robert Konatowicz, radiowy kolega opiekuna teatru Cezarego Potapczuka.

Wieczorem z kolei grupa obejrzała spektakl: „Znachor” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, na scenie MOS Teatru Słowackiego.

 

Współpraca: