Warsztaty bożonarodzeniowe na lekcji niemieckiego – klasa 2
12 grudnia 2024Podczas lekcji niemieckiego 12 grudnia 2024 r. klasa 2 wzięła udział w warsztatach bożonarodzeniowych. Celem było połączenie nauki języka niemieckiego z doświadczeniem tradycji świątecznych, które są szczególnie ważne w krajach niemieckojęzycznych.
Uczniowie dowiedzieli się o tradycjach bożonarodzeniowych naszych zachodnich sąsiadów, np. o Krampusie oraz o tradycji pieczenia pierników. Przygotowywanie tych łakoci to tradycja kultywowana od wieków, a sam zapach korzennych ciasteczek jest jednym z charakterystycznych elementów grudniowej atmosfery.
Następnie na stole pojawiły się kolorowe lukry, posypki, cukrowe ozdoby i inne akcesoria, które młodzież z zaangażowaniem wykorzystywała do ozdabiania ciasteczek. W trakcie tej aktywności uczniowie nie tylko rozwijali swoje umiejętności manualne, ale także ćwiczyli słownictwo związane z jedzeniem i tradycjami bożonarodzeniowymi w języku niemieckim.
Podczas warsztatów drugoklasiści śpiewali też niemieckie kolędy, np. „Stille Nacht” (Cicha Noc) czy „O Tannenbaum” (O choinka).
Zajęcia zakończyły się wspólnym podziwianiem efektów pracy. Młodzież wymieniała się swoimi piernikami, tworząc tym samym prawdziwą, świąteczną atmosferę.
Warsztaty pozwoliły uczniom na poznanie elementów kultury niemieckiej i tradycji bożonarodzeniowych, jak również wzmocnienie więzi klasowych. Kreatywne sposoby nauczania języków w naszym liceum angażują młodzież do pracy i pozwalają na naukę w praktyce. Międzynarodowe Liceum Paderewski należy do sieci szkół PASCH, dzięki czemu nasi uczniowie mają możliwość m.in. rozwijania swoich kompetencji językowych i społecznych.


















