Wycieczka klas 4 na lotnisko

27 maja 2017

W ubiegłą środę uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej Paderewski wybrali się na wycieczkę na lubelskie lotnisko.

Niesamowity pilot wycieczki, pan Tomek, w niebanalny sposób opowiadał nie tylko o samym lotnisku, ale także o wszystkim, co widzieliśmy przez okna autokaru: sposobie wykorzystania odpadów zielonych w Lublinie, trolejbusach, fabrykach zlokalizowanych na obrzeżach Lublina czy uprawie rzepaku 😉

Lotnisko, dla niektórych uczniów widziane po raz pierwszy, robiło duże wrażenie. Terminal lubelskiego lotniska, choć niewielki, posiada wszystko, co lotnisko mieć powinno: obszar wylotów i przylotów, obsługę bagażu, odprawę paszportową i celną. Na hali terminala porządku pilnował pies – strażnik graniczny, co wzbudziło entuzjazm wśród uczniów. Przypięty do żółtej linki zwierzęcy stróż prawa czujnym nosem obwąchiwał podróżnych i osoby przebywające na lotnisku. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia startu samolotu, a także usłyszeć rozmowę pilota z wieżą kontrolną (pan Tomek poprzez przenośny głośnik umożliwił podsłuchanie rozmowy dzięki specjalnej aplikacji).

Podczas zwiedzania lotniska i obszaru wokół niego poznaliśmy kilka ciekawostek i informacji, o których standardowy pasażer nie ma pojęcia. Krótki czas wolny dzieciaki spędziły na drobnych zakupach w lotniskowych sklepikach.

Ostatnim punktem wycieczki była przejażdżka na druga stronę lotniska, gdzie w specjalnym miejscu, znanym tylko lubelskim spotterom mogliśmy być świadkami startu samolotu z dość bliskiej odległości. Energicznym machaniem rąk pożegnaliśmy pasażerów lecących do Holandii i w ostatniej chwili zdążyliśmy schronić się przed deszczem w autokarze.

W drodze powrotnej pan przewodnik przepytał dzieci z przepisów ruchu drogowego – zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystają już za rok, podczas egzaminu na kartę rowerową 🙂