Czar Mikołajek

12 grudnia 2017

Podczas zajęć w ostatnich tygodniach drugoklasiści zastanawiali się: Dlaczego na świecie jest tak wielu Mikołajów? Jak możemy wpłynąć na to, żeby inni, tak jak my, odczuli czar Mikołajek?

Podczas realizowanych ścieżek badawczych w klasach 2-gich (empatia i niesienie pomocy oraz tradycje i wartości) uczniowie sami przygotowali zajęcia i prezentacje o tradycjach mikołajkowych w różnych krajach. Zwrócili uwagę na potrzebę niesienia pomocy najbardziej potrzebującym oraz samodzielnie zaczęli przygotowywać podarunki dla bliskich i dla tych, którzy nie mogą spędzić świąt w spokoju domu rodzinnego.

Nasi uczniowie najpierw stworzyli WOREK POMYSŁÓW – czym można obdarować bliskich i wybranych ludzi, jeśli się nie ma pieniędzy – „Dary, które nic nie kosztują”, a następnie sami przystąpili do ich realizacji.

I tak samodzielnie, z wielkim zapałem i zaangażowaniem tworzyli dary wg własnych pomysłów i na miarę własnych możliwości.

Aniołki, stroiki świąteczne, świąteczne ozdoby z gliny – dla bliskich oraz dla rodziny, której Szkoła Podstawowa Paderewski pomaga w ramach akcji Szlachetna Paczka. Kartki bożonarodzeniowe o tematyce nawiązującej do zwierząt dla Bacówki Jaworzec. Wszystkie kartki zostaną umieszczone na specjalnej tablicy, a ich ilość zostanie pomnożona x 50 groszy, a uzyskana suma zostanie przeznaczona na SOS Wioski Dziecięce. 

Dzieci tworzyły również torby świąteczne na kiermasz wigilijny, z których dochody zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom z Aleppo.

Najpiękniejsze w tej pracy było to, że drugoklasiści sami czuli zadowolenie, iż swoim zaangażowaniem mogą sprawić przyjemność innym ludziom – dzieciom i dorosłym. Dobro można przecież czynić nawet małymi kroczkami i małymi uczynkami.