Filozofowie bez brody, czyli podsumowanie obchodów Światowego Dnia Filozofii

20 listopada 2016

Jak mówimy o dniu filozofii, to może oddajmy głos filozofowi – Michel Montaigne już w XVI wieku walczył z opinią, że filozofia jest dziedziną, którą mogą zajmować się jedynie panowie z brodą:

„Bardzo źle się czyni, malując dzieciom [filozofię] jako niedostępną panią z chmurnym, markotnym i groźnym obliczem. Któż to ubrał ją w tę fałszywą, wyblakłą i szpetną maskę? Nie masz nic weselszego, rzeźwiejszego, radośniejszego, omal nie powiedziałbym figlarnego niż ona (…) smutne i zatroskane wejrzenie jest oznaką, że nie zawitała tam w gościnę”

Oglądając fotorelację z obchodów Światowego Dnia Filozofii organizowanych przez Szkołę Podstawową Paderewski oraz Dom Słów trudno mieć wątpliwości, że tego dnia głównym bohaterem była Filozofia. Uśmiechnięte twarze dzieci i entuzjazm jaki nam towarzyszył podczas warsztatów świadczą o jej stałej obecności.

Uczniowie i uczennice klas IV Szkoły Podstawowej Paderewski w Lublinie świetnie sobie poradzili z przygotowanymi specjalnie dla nich zadaniami – wyzwaniami filozoficznymi. Rozwikłali zagadkę roztargnionego profesora, który nie wie, dlaczego nie otrzymał korespondencji; pomogli uwolnić muchę z kieliszka po lemoniadzie i udowodnili, że piłka może zachować się jak bumerang. Następnie, podczas warsztatów filozoficznego bajania wypracowali hasła, manifesty, którymi dzielą się na szkolnym korytarzu. Zapraszamy do lektury i filozoficznego namysłu.