Nietuzinkowa lekcja o niepodległości

3 maja 2018

Uczniowie klas 6 Szkoły Podstawowej Paderewski mieli niebywałą okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii. W Teatrze Muzycznym odbył się fantastyczny spektakl taneczny w wykonaniu grupy tanecznej UDS.

„11 listopada 1918 roku jest datą symboliczną dla odrodzenia państwa polskiego. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu władzę i dowództwo nad podległymi jej wojskami. Także w tym dniu Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I Wojnę Światową. Rok 2018 to rok obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Spektakl „Lekcja historii – lekcja Niepodległości” jest refleksją nad wydarzeniami, które zapisały się na kartach historii Polski. Taneczna interpretacja tych wydarzeń skłania do traktowania ich nie tylko w kategoriach faktów, ale także jako wielkie przeżycie wzbudzające emocje wśród naocznych świadków oraz następnych pokoleń Polaków. Spektakl powstał z myślą o młodzieży szkolnej. Wydarzenia z lat 1917-1921, znane uczniom z podręczników szkolnych, przedstawione są w spektaklu w zupełnie inny, nietypowy sposób przepełniony emocjami. Środki przekazu wykorzystane w przedstawieniu tworzą niekonwencjonalną i nowoczesną formę, która jest wyjątkowo interesująca dla młodzieży szkolnej.

Młody widz bez problemu może zidentyfikować się z bohaterami, przeżywać z nimi wzruszające chwile, które rozgrywają się podczas odzyskiwania niepodległości przez Polskę. Widowisko, któremu towarzyszy współczesna muzyka, oparte jest głównie na tańcu nowoczesnym, a aktorami są młodzi utalentowani tancerze ze Studia Tańca UDS z Lublina – pozaszkolnej formy edukacji artystycznej działającej od 2007 roku. Główny Bohater spektaklu jest ofiarą ignorancji historycznej, braku zainteresowania losami państwowości Polski. Niecodzienne wydarzenie na jednej z lekcji historii całkowicie zmienia jego spojrzenie na zdarzenia sprzed stu laty. Czy spektakl zwróci uwagę współczesnej młodzieży na bohaterów tamtego okresu oraz wzbudzi w młodych ludziach refleksję dotyczącą niepodległej Polski, honoru i poświęcenia dla ojczyzny? Łzy wzruszenia w oczach widzów w różnym wieku podczas premiery spektaklu były wystarczającą odpowiedzią.”

Reżyser i choreograf główny spektaklu

Anna Łukasiak

mat. YT UDSchannel (UDS – Spektakl “Lekcja historii – lekcja NIEPODLEGŁOŚCI” | klip)

zdj. O. Barczak