Projekt BohaterOn – włącz historię! [GALERIA]

3 grudnia 2020

Gdzie jest nasze miejsce w przestrzeni i w czasie? Klasy 1-3 wzięły udział w ogólnopolskiej akcji “BohaterON – włącz historię!”, której celem jest promowanie historii Polski oraz upamiętnienie powstańców walczących w obronie stolicy.

W ramach akcji uczniowie nie tylko zapoznali się z tematyką Powstania Warszawskiego, ale wykonali również pamiątkowe kartki z życzeniami dla bohaterów tego wydarzenia. Uczniowie klas I wykonali grupowe plakaty i kartki, zaś II i III starannie napisały listy do wybranych powstańców.

Zajęcia te były niezwykłą okazją do poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące historii naszej ojczyzny, jak również te, dotyczące naszych rodzin. Próbowaliśmy zdefiniować wojnę, znaleźć odpowiedzi na pytania związane z jej przebiegiem, skutkami, a także poznaliśmy funkcje poszczególnych osób. Dowiedzieliśmy się, kim jest sanitariuszka i dlaczego łącznik musiał znać mapę Warszawy na pamięć.
Największym powodzeniem cieszyły się jednak opowieści o codziennym życiu w czasach wojny i Powstania Warszawskiego. Co jedli? Gdzie mieszkali? Co robili, gdy nie walczyli? Kto mógł zostać żołnierzem? Wszystkich historii uczniowie wysłuchali z ogromną ciekawością, zadawali pytania i samodzielnie próbowali znaleźć odpowiedzi. Obejrzeliśmy filmiki z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz zdjęcia Warszawy z czasów Powstania i po nim. Jak się okazało, współczesny wygląd stolicy znacznie różni się od tego z 1944r., a życie w tym czasie było niezwykle trudne.

Okazało się, że dziadkowie i babcie wielu naszych uczniów pamięta ten czas, niektórzy brali w nim czynny udział, a jeszcze innym udało się uciec przed obozem.
Doceniliśmy również to, co mamy, gdzie mieszkamy i to, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może słuchać o tych ważnych wydarzeniach od jej uczestników 🙂