Przedstawienie “Awantura o żabę”

4 marca 2017

28 lutego po raz kolejny krakowski Teatr „Kurtyna” wystawił dla uczniów Szkoły Podstawowej Paderewski spektakl pod tytułem „Awantura o żabę”. Była to wesoła opowieść o pożytkach płynących z pracowitości, dobrego zachowania, akceptacji, szacunku do ludzi, posłuszeństwa wobec opiekunów i osób starszych.  Bardzo wyraziście ukazana została przestroga przed tym, aby unikać lenistwa, próżności, samolubstwa, agresji czy kłótliwości. Spektakl „Awantura o żabę” to zabawna, a zarazem wzruszająca opowieść o stawaniu się dobrym i mądrym dzieckiem.

Żabka Klementynka podobnie jak każde dziecko ma marzenie: chciałaby stać się sławną, podziwianą, wielbioną, mądrą i wyjątkową księżniczką. Chce, aby stało się to w taki sposób, żeby nie trzeba było nad tym pracować i poświęcać temu czasu. Klementynka nie chce nic dać od siebie, chce za to otrzymać jeden magiczny pocałunek od bajkowego księcia, który sprawi, że jej życie zmieni się w bajkę. Ale wokół Klementynki są tylko inne żabki, z pozoru takie same jak ona, a księcia nie widać.

Dlatego bohaterka spektaklu „Awantura o żabę” udaje się do lekarza, by tam znaleźć lekarstwo na swoje rozterki. Jednak mądre rady medyka nie podobają się Klementynce. „Trzeba dbać o zdrowie, regularnie ćwiczyć, unikać picia brudnej wody? – jak to? do czystego źródełka trzeba skakać prawie 5 minut?”. To nie dla naszej żabki, bo trzeba włożyć w to za dużo pracy. Żabka szuka sposobu na stanie się kimś wyjątkowym, kimś takim u którego stóp leży cały świat. Czy Klementynka zagubi się w swojej próżności i lenistwie szukając księcia z bajki, czy być może posłucha mądrych i pożytecznych rad tych, dla których ważne jest jej dobro?

Odpowiedzi na to pytanie uczniowie szukali podczas spektaklu oraz zajęć. Czy w nas ludziach niekiedy nie kryje się owa Klementynka? Czy pracujemy nad zmianą w swoim postępowaniu wobec rówieśników, dorosłych?