Przedstawienie „Mikołajkowe tradycje w różnych krajach” [ZDJĘCIA]

3 stycznia 2019

Grudzień – ostatni miesiąc roku to czas niezwykły, czas oczekiwania, refleksji, czas na pomaganie, dzielenie się, dawanie i przyjmowanie.

Dla trzecioklasistów jest to czas dzielenia się poszukiwanymi i nabytymi informacjami na temat tradycji mikołajkowych w państwach europejskich.

  • Jaką postać przybiera osoba, która zapoczątkowała wspieranie najbardziej potrzebujących?
  • Kto stoi u jej boku?
  • W jaki sposób docenia i nagradza bądź karze codzienne zachowania?
  • Jaką nazwę przybiera?

Na te i wiele innych pytań poszukiwali odpowiedzi uczniowie klas trzecich podczas cyklu zajęć. Ich podsumowaniem był występ słowno-muzyczny dla młodszych kolegów.

Jeszcze nigdy w szkole nie pojawiło się jednocześnie tylu Mikołajów: duński Julemanden, włoska wróżka La Befana, holenderski Sinterklaas, hiszpański Babbo Natale, rosyjski Died Moroz, brytyjski Father Christmas i wreszcie święty Mikołaj – doskonale wszystkim znana postać staruszka o lasce, w okularach, z długą siwą brodą, w czerwonym stroju, z workiem pełnym prezentów.

Trzecioklasiści śpiewająco, z wyczuciem i humorem oddali atmosferę znaną dorosłym i dzieciom, a związaną z oczekiwaniem na upominki zarówno 5 i 6 grudnia, podczas świąt, w noworoczną noc oraz w nocy z 5 na 6 stycznia.

Pierszo- i drugoklasiści z zainteresowaniem śledzili występ starszych koleżanek i kolegów, żywo reagowali na barwne postacie. Chcemy wierzyć, że była to dla nich lekcja z cyklu „Uczymy się od siebie”.