Spotkanie uczniów z misjonarkami z Afryki

27 marca 2017

Dnia 15 marca Szkołę Podstawową Paderewski odwiedziły niezwykłe, bardzo mądre osoby – siostra Anafrida Francis Biro z Tanzanii i Mapendo Annonciata z Kongo.

Mieliśmy okazję poznać misję sióstr, jaką pełnią wśród dzieci w Afryce. Razem przemierzyliśmy mapę Afryki. Siostra Anafrida i Mapendo przybliżyły nam kulturę, warunki i sposób życia Afrykańczyków. Pokazały charakterystyczne stroje ludowe. Obejrzeliśmy film ukazujący sceny z życia ludzi zamieszkujących Afrykę. Misjonarki nauczyły nas kilku słów w języku „suahili”. Dowiedzieliśmy się, że w tym  języku Dzień dobry to Habari, pies to mowa, motor to pikipiki, mama – mama, a tata  baba. W Tanzanii rozwinęło się 120 języków, a w Kongo 300.

Wspólnie śpiewaliśmy radosne piosenki dla dzieci, takie jak np.:

Tufurahi Watoto !

Chei Chei Shangwazi !

… i tańczyliśmy w rytm bębnów afrykańskich.

Siostry Anafrida i Mapedo pokazały nam instrumenty muzyczne i zabawki samodzielnie zrobione przez dzieci z ich kraju. Niestety, dzieci z krajów afrykańskich są biedniejsze od nas, żyją w skromnych warunkach, ale są bardzo podobne do nas, bo chcą się uczyć i bawią się tak chętnie jak my.

Na koniec otrzymaliśmy pamiątki od misjonarek. Uczniowie za symboliczne sumy zakupili wykonane przez Siostry Misjonarki kotki z włóczki, afrykańskie amulety, biżuterię, woreczki, płyty z muzyką afrykańską. Pieniądze misjonarki przeznaczają na pomoc szkolną dzieciom z najbiedniejszych wiosek.

Pierwszaki wykonały portrety dziecięcych przyjaciół z Polski i Afryki, trzecioklasiści podarowali misjonarkom samodzielnie zrobione laurki z pozdrowieniami dla nich i dla ich podopiecznych, a drugoklasiści odważnie i trafnie opowiadali o swoich doświadczeniach i pomysłach, jak można pomóc rówieśnikom z Afryki, żeby mogli się uczyć.

Nie możemy się doczekać następnego spotkania i nowych opowieści sióstr Anafridy – której imię oznacza w suahili łaska i pokój i Mapendo – miłość.

Nie ma bogatych, nie ma biednych – takie wspólne życzenie wyraziły podczas spotkania dzieci SP Paderewski.