Stulecie Niepodległości w Paderewskim [ZDJĘCIA]

13 listopada 2018

9 listopada dzieci i młodzież Paderewskego w szczególny sposób uczcili setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Spotkaniu całej społeczności szkolnej: uczniów wszystkich klas, rodziców i nauczycieli towarzyszyła radosna i podniosła atmosfera tego wyjątkowego momentu.

Biało-czerwone dekoracje, odświętne stroje i muzyka sprawiły, że mogliśmy poczuć płynącą z jedności siłę . Była to też okazja do rozmów o tym, co ważne – wolności, szacunku, godności i poczuciu obowiązku.

Przygotowania do tego święta trwały kilka tygodni. Temat niepodległości, wolności, naszej przeszłości i przyszłości był poruszany na lekcjach i był obecny w wielu szkolnych działaniach. Projekt został nazwany „POLSKA – TO MY”. Poznawaliśmy historię i jej kluczowe momenty, poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie, co znaczy być Polakiem – patriotą i czym jest dla nas dziś patriotyzm?

Badając historię bohaterów naszej wolności, zastanawialiśmy się nad tym, jakie cechy posiadali i co skłoniło ich do takich a nie innych działań. Przyglądaliśmy się sukcesom naszych przodków, ale i ich porażkom oraz złym decyzjom. Poznawaliśmy symbole, ważne dla Polaków miejsca i historie. Stworzony z prac uczniów kontur Polski jest symbolem naszej wspólnoty i pamiątką tego święta.

Podczas spotkania refleksją ze swojej pracy dzielili się uczniowie oraz grupa naszych nauczycieli i rodziców. W szczególny sposób towarzyszyła nam muzyka w wykonaniu naszego chóru Akademos Junior i podczas wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych. O 11.11. odśpiewaliśmy hymn narodowy, przyłączając się do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Na zakończenie symbolicznie uwolniliśmy życzenia dla Ojczyzny, które pofrunęły niesione przez biało-czerwone balony. To pełne wrażeń i refleksji spotkanie zakończył pokaz poloneza w wykonaniu uczniów klas VI.

To jedyne w swoim rodzaju święto – Stulecie Niepodległości – na długo pozostanie w pamięci wszystkich jego uczestników.

Opracowała Edyta Wąsik