Trzecioklasiści na Zamku Lubelskim [ZDJĘCIA]

27 listopada 2018

„Król Jan III Sobieski miał trzy pieski w kolorach czerwonym, zielonym, niebieskim”, „król Władysław Jagiełło był na zamku w Lublinie 34 razy, a możni i sławni ludzie, będący z królem w Kaplicy Trójcy Św., wydrapywali na ścianach swoje podpisy… ”.

Takich i innych ciekawostek dowiedzieli się 20 października trzecioklasiści z małego Paderka MSPP, podczas lekcji muzealnej na Zamku Lubelskim.

Uczniowie uważnie słuchali przewodników, zadawali mnóstwo pytań a i sami kojarzyli fakty na temat królów, przeszłości Polski, o których rozmawiali w szkole podczas II tematu międzyprzedmiotowego IB PYP „Gdzie jest nasze miejsce w czasie i przestrzeni?”, a jego myśl przewodnia brzmi: nasze osobiste przeżycia i historie rodzinne pomagają nam zorientować się w czasie i przestrzeni.

Zaskoczyli na przykład przewodniczkę pytaniem, na które nie umiała odpowiedzieć: Ilu królów miała Polska? (a oni sami sprawdzili w szkole – koronowanych było 29), opowiedzieli jej legendę o Janie III Sobieskim i dębie Bartku. Wyręczyli także przewodnika w opowiedzeniu Legendy o Czarciej Łapie.

To była doskonała inspiracja do pogłębienia wiedzy o Lublinie, o historii Polski, jej przeszłości, decyzjach królów, które miały wpływ na dzieje narodu oraz to, w jakim kraju dziś żyjemy.