Wycieczka klasy 3c na Roztocze [GALERIA]

26 lipca 2021

W czerwcu nasi uczniowie przeżyli niezwykłą przygodę odkrywając uroki Roztocza. Jak wyglądał ich wyjazd? 

Oto jak wspomina ten wyjazd ich wychowawczyni, uczestniczka wspólnej, trzydniowej wycieczki.

Była to wyprawa w niezapomnianą krainę geograficzną o wyjątkowym klimacie i niepowtarzalnej atmosferze. Oprócz podziwiania walorów kulturowych i historycznych tej okolicy uczniowie doświadczyli również kontaktu z naturą, gdzie wśród gęstych lasów można cieszyć się ciszą i podziwiać przyrodę.
Każdy dzień wspólnego wyjazdu przynosił niezapomniane wrażenia, takie jak te podczas spaceru po mieście Zamość. Była to doskonała okazja by zobaczyć Rynek, Ratusz, piękne kamieniczki bogatych kupców oraz poznać legendy: Jak Zamoyski zbudował idealne miasto? Co kryje się w murach obronnych? O waleczności żołnierzy Twierdzy. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia wałów i umocnień obronnych, wystrzelić z prawdziwej armaty, a nawet zdobyć tytuł puszkarza miasta Zamościa. Podziwiali zbrojownię, wystawę w Muzeum Fortyfikacji i Broni – Arsenał i uczestniczyli w pokazie filmu „Historia miasta i twierdzy Zamość”.

Wspólna podróż była okazją zobaczenia również mniejszych miejscowości, w których ukrywa się prawdziwy, uroczy klimat tego regionu. Razem z przewodnikiem dotarliśmy do wsi Łabunie k/ Ruszowa, gdzie odwiedziliśmy Świąteczną Olejarnię. Podczas pobytu w zagrodzie połączonym ze zwiedzaniem wysłuchaliśmy opowieści o oleju, olejarzach, produkcji i sprzedaży tego wyrobu. Dowiedzieliśmy się jak powstaje olej współcześnie, a jak to bywało w dawnych czasach. Uczniowie mieli również możliwość degustacji oleju zrobionego podczas ich wizyty.

Kolejny dzień rozpoczął się wyprawą terenową szlakiem Szumów nad Tanwią, gdzie uczniowie MSP Paderewski podziwiali spektakularne i malownicze wodospady Roztocza. Prawdziwą ucztą dla zmysłów okazała się natomiast wizyta w Centrum Edukacji Empiria Archipelagu Roztocze. Poznać tam można moc żywiołów natury, stworzyć własną melodię, poczuć zapachy Roztocza i sprawdzić swoje siły na laserowym torze przeszkód.

Podczas wycieczki zwiedziliśmy również Krasnobród i Zwierzyniec. Zobaczyli Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z XVI wieku, zagrodę pawi i bażantów złotych oraz 'Źródełka św. wody’. Uczniowie podziwiali w Krasnobrodzie Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej – znajdujące się na podwórzu parafialnym oraz Muzeum Wieńców Dożynkowych – stworzone w modrzewiowym spichlerzu. Podczas zwiedzania malowniczych terenów odwiedziliśmy też Szczebrzeszyn, w którym ‘chrząszcz brzmi w trzcinie’, a uwieńczeniem wyprawy stało się zdjęcie pod pomnikiem Chrząszcza na Rynku miasteczka.

Czy można wyobrazić sobie lepszą zachętę do ponownej podróży w to miejsce? Bajeczna kraina lasów, rzek i słońca kryje w sobie jeszcze wiele innych tajemnic. Być może niezwykła przygoda klasy 3c, jaką było wspólne odkrywanie Roztocza, stanie się inspiracją podczas wakacyjnych wojaży? 😉
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki.

Współpraca: