Zielona Szkoła – klasy trzecie w Janowie Lubelskim [ZDJĘCIA]

12 września 2019

W piątek (6 września) w ramach stacjonarnej Zielonej Szkoły uczniowie klas trzecich udali się do Janowa Lubelskiego. Celem wycieczki był Zoom Natury – ogromny park rekreacji oraz nowoczesne laboratoria edukacyjne, łączące aktywne poznawanie świata z zabawą.

Swoją przyrodniczą podróż uczniowie rozpoczęli od zwiedzania laboratoriów. W pierwszym laboratorium mali odkrywcy poznali odpowiedzi na najważniejsze zagadnienia z zakresu botaniki i zoologii. W kolejnym „Runo Leśne” mieli możliwość min. poznania zapachów lasu w postaci olejków eterycznych. W „Laboratorium Awifauny i Troposfery” poznali gatunki ptaków zamieszkujących Lasy Janowskie i ich zwyczaje, dowiedzieli się, jakie zjawiska zachodzą w warstwach atmosfery, utrwalili również wiedzę o Układzie Słonecznym, oglądając go w teleskopie.

Ostatnim przystankiem było „Laboratorium Energii i Recyklingu”, gdzie uczniowie usłyszeli i obejrzeli różne rodzaje, źródła i sposoby wykorzystania energii. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się tutaj warsztaty mikroskopowe oraz możliwość zrobienia zdjęcia termowizyjnego.

Wydawać by się mogło, że dla trzecioklasistów jest to już solidna dawka wiedzy, jednak dla nas był to dopiero początek przygody. Następnie uczniowie udali się na warsztat tematyczny „Egzotyczne zwierzaki”, podczas którego poszerzyli swoją wiedzę na temat kameleona, agamy brodatej oraz węża królewskiego. Chętni i odważni uczniowie mogli wziąć je na ręce – spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem i radością dzieci. Najtrudniej było utrzymać emocje tak, aby nie przestraszyć zwierząt 🙂

Ostatni punkt podróży, w którym uczniowie wzięli udział to gra terenowa, podczas której z zapałem rozwiązywali zadania i zagadki, aby odnaleźć ukryty skarb. Gra terenowa była doskonałym momentem sprawdzenia współpracy zespołowej w grupach, bez której wykonanie zadań było niemożliwe. Uczniowie zdali jednak ten egzamin celująco.

Ku rozczarowaniu wszystkich wycieczka, a z nią świetna zabawa szybko się skończyła (a może to czas tak szybko płynął) i wszystkie klasy trzecie udały się w drogę powrotną do Lublina. Jednak pełne pasji wypowiedzi uczniów pozwalają wierzyć, że nie jest to ich ostatnia wizyta w tym miejscu 🙂

 

Współpraca: