Zimowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Szkoły już 14 lutego!

10 lutego 2020

Zapraszamy wszystkich uczniów i pracowników szkół do aktywnego udziału w jednodniowej akcji organizowanej przez Porozumienie Rowerowe – Lublin. Przyjedź tego dnia rowerem do szkoły i wygraj nagrodę!

Lubelscy rowerzyści i rowerzystki włączają się w tę międzynarodową akcję już od trzech lat – tym razem adresujemy ją do szkół podstawowych, z którymi z sukcesem współpracujemy.

Dołącz do wydarzenia MSP Paderewski na Facebooku

Wydarzenie to obchodzone jest 14 lutego, na całym świecie i ma na celu promocję ruchu rowerowego. Jest to świetna okazja, by przekonać się, że nawet zimą można poruszać się rowerem. W obiegowej opinii jazda rowerem w zimie jest trudna lub wręcz niemożliwa. Wystarczy spróbować, by przekonać się, że zima i rower to dobre połączenie. A do tego wygrać nagrodę.

Sama akcja jest bardzo prosta: wystarczy 14 lutego, w piątek, w Zimowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Szkoły, przyjechać rowerem na lekcje i wykonać wspólne, grupowe zdjęcie (z rowerami) przed budynkiem szkoły.

Wspólne zdjęcie będzie robione na długiej przerwie, około godziny 12.30. Zbiórka przy Centrum Sportu Akademos, obok hali sportowej.

Wszyscy bohaterowie wspólnego zdjęcia, którzy przyjechali rowerem tego dnia – otrzymają nagrody w postaci najnowszego wydawnictwa – lubelskiego przewodnika rowerowego (lokalne kompendium wiedzy o poruszaniu się rowerem po naszym mieście).

Zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy! Zimowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Szkoły to pierwsza taka zimowa akcja rowerowa w lubelskich szkołach!

Jak przygotować się do jazdy zimą na rowerze?

Zimową jazdę na rowerze warto zacząć, gdy na drogach panują dobre warunki – jest sucho, główne trasy są przejezdne i odśnieżone, a temperatura nie jest zbyt mroźna. W takich warunkach różnica między zimowym a letnim jeżdżeniem sprowadza się głównie do różnicy w ubiorze. Unikniemy też zastanawiania się czy mój rower zerdzewieje od soli używanej do odśnieżania.

Jak się ubrać?

Nie ubierajmy się zbyt ciepło, bo jazda na rowerze szybko rozgrzewa. Warto pamiętać o zasadzie ubierania się na cebulkę, wtedy możemy łatwo regulować, jak będzie nam ciepło. Kwestia sposobu ubrania jest bardzo indywidualna, dlatego każdy musi wypracować swój styl. Obowiązkowo musimy osłonić ręce, stopy i głowę – są to części ciała, które najszybciej są narażone na wychłodzenie.

Rower musi być sprawny technicznie (jak zawsze). Zimą szybciej robi się ciemniej, więc obowiązkowo zabierajmy ze sobą oświetlenie do roweru. Przed wyruszeniem warto jeszcze sprawdzić ciśnienie w oponach. Zimą może być w dolnej granicy, co zwiększy naszą przyczepność. Jeśli nie lubimy siadać na zimnym siodełku warto zainwestować, np. w żelową nakładkę na siodełko. Jeśli będziemy nosić ją ze sobą siodełko zawsze będzie ciepłe;-)

Tak nasza akcja w Lublinie wyglądała w zeszłym roku:

Zimowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy, Lublin 2019

elo! Wspominamy Winter Bike To Work Day

Opublikowany przez LublinRowerem.pl – Porozumienie Rowerowe Czwartek, 14 marca 2019

 

Międzynarodowa strona akcji