Koronaferie? Czy aby na pewno? Dziewięć sposobów na nudę

Anna Aleksiejuk, Barbara Krawczyk

Czas wolny może być podróżą do innego świata, która przyniesie wiele niesamowitych przygód. Tak jak na co dzień powtarzamy dzieciom w świetlicy, tak i teraz przypominamy, że ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Obecna sytuacja na wszystkich spadła jak grom z jasnego nieba. Można by rzec, że utknęliśmy w centrum filmu akcji czy bestsellerowej powieści niczym fikcyjni bohaterowie. Jednak to nie fikcja, tylko rzeczywistość, która każdego dnia odciska na nas piętno. Natychmiastowe zamknięcie szkół początkowo dało niektórym osobom wrażenie, że jest wolne, a uczniowie będą mieli dodatkowe ferie.

Jak wiemy, okazało się to mylnym mniemaniem, gdyż w dzisiejszych czasach, w dobie cyfryzacji, mamy niesamowite możliwości. Możemy przenieść się w inną przestrzeń lub mówiąc inaczej w inny wymiar.

W tym innym świecie uczniowie rozpoczęli naukę online. Codziennie nowa porcja wiedzy, nowe zadania. A co pozostaje po ich wypełnieniu? Oczywiście czas wolny. Pojawia się pytanie, co z nim zrobić, gdy nie jesteśmy przygotowani na taką sytuację, a do wykorzystania jest tylko przestrzeń mieszkalna?

Tak jak na co dzień powtarzamy dzieciom w świetlicy, tak i teraz przypominamy, że ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Czas wolny może być podróżą do innego świata, która przyniesie wiele niesamowitych przygód. By tę podróż ułatwić, przygotowaliśmy szereg propozycji.

Oto one:

1. Na wstępie, nawiązując do akcji: „#zostań w domu”, warto wytłumaczyć dzieciom, dlaczego tak właśnie musimy postąpić. Posłużyć nam może do tego krótkie opowiadanie: „O wirusie, który nosił koronę.(1)

2. Następnie, by zmotywować dzieci do działania, zachęćmy je do tworzenia krzyżówek. Pomocny w tym będzie specjalny generator(2), który umożliwi rozwiązywanie i tworzenie zadań w języku polskim i angielskim. Dzięki serwisowi możemy:

  • rozwiązywać krzyżówki online, które w przyjemny sposób poszerzą naszą wiedzę;
  • wygenerować krzyżówki na podstawie własnych haseł, które możemy później wydrukować;
  • wygenerować krzyżówki na podstawie własnych haseł oraz ilustracji obrazkowych;
  • wyszukiwać hasła do krzyżówek na podstawie liczby liter, opisu oraz położenia już zamieszonych liter.

3. Pozostanie w domu, może być dobrym czasem na poszerzenie wiedzy o naszym mieście. Pokażmy dzieciom Lublin.
Na stronie lublin.eu (3) znajdziemy:

4. Dobrym sposobem na umilenie wspólnie spędzonego czasu są także wszelakie gry towarzyskie, które oprócz dobrej zabawy niewątpliwie poprawią koncentrację oraz ogólną sprawność umysłu:

5. Polecamy:

6. Bardziej twórczym zajęciem może okazać się wspólne stworzenie teatrzyku. Do najmniej skomplikowanej wersji może posłużyć nam ramka i pomalowane palce – które wcielą się w aktorów. W urozmaiconym wydaniu można wykorzystać drewniane łyżki, które po wspólnym udekorowaniu świetnie sprawdzą się w roli kukiełek.

7. Ciekawą alternatywą na rodzinne spędzenie czasu mogą być bajkowe kalambury. Każdy z graczy wybiera sobie swoją ulubioną postać z bajki/filmu/książki (wszystko wedle indywidualnych ustaleń). Zadanie polega na wcieleniu się w owego bohatera i odegranie krótkiej scenki, uwzględniającej cechy i charakterystyczne zachowania wybranej postaci. Pozostali uczestnicy zabawy muszą rozszyfrować o kogo chodzi. Do dzieła! Warto przetestować swoje zdolności aktorskie.

8. Podczas czasu wolnego nie zapomnijmy o wzbogacaniu swojego świata kulturalnego. Dzięki dzisiejszym możliwościom, wiele instytucji i muzeów wyszło młodym ludziom naprzeciw i zaoferowało wirtualne spacery. Zobacz np. Muzeum Powstania Warszawskiego(4) bądź też Muzeum Dobranocek w Rzeszowie(5).

9. To jeszcze nie koniec atrakcji. Skoro w obecnej sytuacji funkcjonuje nauczanie online, nie mogło również zabraknąć interaktywnej świetlicy MSP Paderewski. Zachęcamy do odwiedzenia nas w innym wymiarze!

Ania i Basia

Bibliografia:
1. Blog internetowy dzieckiembadz.pl
2. Strona internetowa krzyzowki.edu.pl
3. Strona internetowa lublin.eu
4. Strona internetowa facebook.com
5. Strona internetowa muzeumdobranocek.spacerywirtualne.pl

Wychowawczynie świetlicy MSP Paderewski 🙂

Anna Aleksiejuk – wychowawczyni świetlicy szkolnej w Międzynarodowej Szkole Podstawowej Paderewski, prowadzi warsztaty teatralne.

Barbara Krawczyk – wychowawczyni świetlicy szkolnej w Międzynarodowej Szkole Podstawowej Paderewski, liderka zespołu świetlicowego.


Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Nasze szkoły