Uczniowie Paderewskiego we Lwowie [ZDJĘCIA]

16 lutego 2019

W dniach od 26 stycznia do 1 lutego uczniowie naszych szkół uczestniczyli w wyjeździe do Lwowa, który odbył się w ramach projektu realizowanego ze szkołami w Niemczech i na Ukrainie. Zachęcamy do przeczytania relacji i obejrzenia zdjęć.

W dniach od 26 stycznia w sobotę, do 1 lutego w piątek, uczniowie klas gimnazjum, liceum i szkoły podstawowej brali udział w drugiej części programu projektu trójstronnego między szkołą w Oldenburgu (Niemcy), szkołą “Paderewski” oraz szkołą w Lwowie (Ukraina). W ramach drugiego wyjazdu, uczniowie wszystkich szkół spotkali się we Lwowie w celu poznania miasta Ukraińskich uczniów oraz zobaczenia lokalnej kultury na własne oczy.

Już rano polska grupa siedziała w pociągu tylko po to by wieczorem pojawić się w Lwowie i spotkać się z Ukraińskimi rodzinami które zaopiekują się nimi na czas trwania wymiany. W miarę możliwości, do rodzin trafiały i uczniowie polscy i niemieccy tak by w jednym domu przebywali przedstawiciele trzech różnych kultur i języków.

Następnego dnia grupa odwiedziła zbudowaną w 1896 roku Operę Lwowską, i obejrzała tam spektakl o tytule “Kopciuszek”. Zarówno Niemcy, Polacy jak i Ukraińcy stwierdzili że bardzo im się to podobało. Resztę dnia uczniowie spędzili zwiedzając Lwów, szczególnie Forum Lviv – centrum handlowe, rozmiarem podobne do lubelskich Tarasów Zamkowych.

Kolejne dwa dni były mini-wycieczką w Sławsko – karpaty ukraińskie, gdzie wspólne mieszkanie w domkach hotelowych oraz aktywności miały podnieść relacje między dziećmi. Pierwszego dnia wszyscy zjeżdżali na sankach z wzgórza, a drugiego wjechali na szczyt góry kolejką krzesełkową. Tego samego dnia, uczniowie wrócili do swoich domów w Lwowie by odpocząć i się przygotować na jutrzejsze warsztaty.

Piątego dnia, grupy z Niemiec i Polski miały warsztaty artystyczne dotyczące folkloru wschodniej Ukrainy – tradycyjne malowanie panoramy Lwowa na szkle, oraz robienie papierowych lalek, przy pomocy Ukraińskich nauczycielek. Oprócz tego, uczniowie odwiedzili także Lwowską Radę Miasta by spotkać się z grupą z Młodzieżowej Rady Miasta i omówić jak to Lwów jest ‘Ukraińską stolicą młodzieży’.

Szóstego dnia uczniowie odwiedzili zamek w Olesku, gdzie narodził się choćby król Polski Jan III Sobieski. Oprócz zwiedzania zamku i zjedzenia obiadu, uczniowie zobaczyli także grupę rekonstrukcyjną, strzelali z łuku i toczyli walki na miękkie miecze.

Jutro, na dzień przed powrotem do Lublina, wszystkie grupy i ich przedstawiciele spotkali się na wspólnym obiedzie podczas którego podsumowali projekt oraz zapowiedzieli ostatnią część projektu która odbędzie się w Lublinie, z przyjazdem delegacji niemieckich i ukraińskich.

 

Przeczytaj również relację, którą przygotowała Zuzia Wlazło z klasy 1 liceum

 


Autor: Igor Pałacha, klasa 3, Gimnazjum Paderewski

 

Nasze certyfikaty: