Szkoła Myślenia

Program, który stawia na umiejętność rozumowania, zadawania pytań badawczych, rozwiązywania problemów oraz wykorzystania wiedzy w praktyce. Program, podczas którego nauczyciele stosują metody rozwijające myślenie, w tym uczniowskie projekty edukacyjne.

Szkoła z klasą

Projekt edukacyjny, mający na celu realizację założonych działań uwzględniających potrzeby społeczności szkolnej.

ECDL –Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych

Europejski certyfikat, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Informatycznego poświadczający umiejętności informatyczne zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Szkoła humanitarna

Projekt edukacyjny, cykliczny, który skupia się na problemach globalizacji, pomocy humanitarnej oraz kształtowaniu postaw społecznych.

IB DIPLOMA PROGRAMME (International Baccalaureate)

Autoryzacja w Programie Dyplomowym Matury Międzynarodowej IB DP (1999 r.) jako pierwsza szkoła we wschodniej Polsce.

UNESCO

Szkoły Paderewski są stowarzyszone w projektach szkół UNESCO, polegających na współpracy międzynarodowej i wspierania pokoju na świecie.

TELC

Szkoły Paderewski są certyfikowanym ośrodkiem egzaminacyjnym certyfikatów językowych TELC. Certyfikaty TELC uwzględniają różne poziomy zaawansowania językowego wg skali Rady Europy i w chwili obecnej obejmują 10 języków europejskich: angielski, niemiecki, polski, hiszpański, francuski, włoski,  portugalski, rosyjski, arabski i turecki.