Czy cierpisz na „affluenzę”? Warsztaty o kulturze konsumowania i samorządności w Paderewskim

23 września 2019

Na początku XXI wieku w Stanach Zjednoczonych zaczęto używać pojęcia „affluenza”. Jest to złożenie dwóch słów „affluence” – dostatek i „influenza” – grypa. Tym terminem określano ludzi, których życiową dewizą było spełnianie swoich zachcianek, nie licząc się z nikim i niczym.

Wg badaczy stajemy się społeczeństwem, które marnotrawi zasoby i wiecznie się nudzi. Z uczniami klas V i VI rozmawialiśmy o tym, jak wygląda kultura konsumpcji w Polsce, ile rocznie wyrzucamy jedzenia, czy robiąc zakupy sprawdzamy, czy rzeczy, które kupujemy, są przyjazne dla środowiska i czy staramy się zminimalizować zużycie plastiku.

Ważne jest dla nas, aby każdy czuł się odpowiedzialny za planetę. Krokiem do takiej zmiany jest wyrobienie w uczniach poczucia sprawczości, dlatego hasłem kolejnego warsztatu było „Szkoła to MY – decydujmy razem!”. Gdzie indziej, jak nie tu przygotowujemy się do życia w społeczeństwie? W szkole uczymy się jak współpracować, rozwiązywać konflikty.

Zagadką tego warsztatu było rozszyfrowanie terminu „zoon politikon”. Doszliśmy do bardzo mądrych refleksji, a Arystoteles uśmiechnął się do nas z rysunku na tablicy.

Współpraca: