Ðzień Pluszowego Misia

3 grudnia 2017

Pluszowy Miś kojarzy się wszystkim z czymś przyjemnym, miłym, ciepłym. To nie tylko zabawka, ale przyjaciel, pocieszyciel i „przytulisko” – jak określili uczniowie, kiedy w Szkole Podstawowej Paderewski z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia biblioteka, świetlica i uczniowie klasy 2a przeprowadzili różne przedsięwzięcia przybliżające sens obchodzenia tego święta.

24 listopada mali, ale odpowiedzialni uczniowie 2a podczas ukazywanej prezentacji pt. „Misiowe urodziny” w klasach 1 – 3 przybliżyli okoliczności powstania święta. „Jak to z misiem było?” A wszystko zaczęło się … w 1902 r., kiedy pewnego dnia prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Myśliwi zobaczyli małego niedźwiadka i chcieli go zabić. Ale prezydent sprzeciwił się temu ratując tym samym życie maleństwu. Świadkiem tego wydarzenia był pewien pan – Clifford Berryman. On to właśnie uwiecznił całe zdarzenie na rysunku. Rysunek opublikowała gazeta. Morris Mitchom, emigrant z Rosji, mający swój sklep w Nowym Jorku, zobaczył rysunek i wpadł na pomysł, by rozpocząć produkcję pluszowych misiów. Tak narodził się amerykański „teddy bear” (Teddy – zdrobnienie imienia prezydenta, Theodore).

A potem uczniowie opowiedzieli o misiowych bohaterach znanych utworów literackich oraz ekranizacji animowanych i fabularnych.

Uczniowie mieli okazję także posłuchać o zagrożonych gatunkach niedźwiedzi, ciekawostkach dotyczących ich życia, zwrócić uwagę na potrzebę ochrony zwierząt.

W tym dniu małe Paderczaki pokazywali sobie nawzajem i przedstawiali przyniesione do szkoły pluszowe misie, czytali książeczki o misiowych bohaterach i wykonywali misiowe zadania matematyczno-plastyczne.

W świetlicy natomiast odbył się konkurs : „Pluszowy miś”, którego finał miał miejsce 29 listopada.