Paderewski w Velden! [ZDJĘCIA]

7 czerwca 2019

Dopiero co wróciliśmy z Aten, a teraz przyszła kolej na naszą wizytę w Velden. W dniach 19-25 maja 8-osobowa grupa uczniów i nauczycieli w składzie Hanna Szczygielska, Magdalena Masłowska, Julia Pietras, Weronika Urban, Jakub Hawraj, Darius Stolarski oraz Panie Joanna Wróblewska i Sylwia Wałdowska odwiedziła Velden am Wörther See w malowniczych Alpach w Austrii w ramach podsumowania IV modułu projektu Erasmus+ „Connected with the Environment”.

Głównym celem spotkania było przygotowanie debaty o zmianach klimatycznych, co było ciekawym wyzwaniem. Uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach i wykorzystywali swoją znajomość problemów ekologicznych oraz sugerowali możliwe rozwiązania. Mieli okazję sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego, bo jest to główny język komunikacji między uczestnikami z Polski, Austrii, Chorwacji, Słowenii i Grecji.

W części kulturoznawczej wszyscy uczestnicy spotkania odwiedzili m.in firmę Kelag, która jest największym dostawcą prądu w regionie i stawia tylko na odnawialne źródła energii, siedzibę projektu „For Forest”, który zakłada posadzenie drzew na stadionie w Klagenfurcie oraz tartak firmy Hasslacher, gdzie uczniowie obserwowali proces obróbki drewna.

Cała grupa uczestniczyła również w integracji w parku linowym oraz w rejsie po malowniczym jeziorze Ossiach. W wolnym czasie uczniowie spędzali czas ze swoimi rodzinami goszczącymi poznając lokalne miejsca, zwyczaje oraz oczywiście próbując austriackich przysmaków. Była to druga i ostatnia wymiana w ramach naszego projektu, mamy nadzieję, że nawiązane znajomości przetrwają!

Współpraca: