Pierwszaki poznają bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego [ZDJĘCIA]

30 stycznia 2020

Osobom, które nam przewodziły w wydarzeniach należą się medale za wprowadzenie w tematykę na miarę wieku i możliwości uczniów oraz cierpliwość w odpowiadaniu na 100-tki pytań naszych dzieci (ich zachowanie wspaniale ukazuje cechy ucznia IB – badający, dociekliwy, opiekuńczy).

Powyższe cechy najbardziej uczniowie wykazali w Bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pan dr T. Gromek – tata jednego z uczniów – ukazał sens pracy ratowników medycznych LPR. Poznaliśmy pomieszczenia i sprzęt bazy, taka malutka, a tak bardzo ważna – „serduszko” Polski. Dzieci jadąc do bazy, wiedziały, że spełnia ona ważną rolę dla ratowania życia ludzi. Ale, dopiero na miejscu, zobaczyły i usłyszały, ile sił i umiejętności, wiedzy wymaga praca, która ratuje życie innym. Tutaj jest ważny każdy, aby uratować życie człowieka: lekarz, mechanik, pilot, strażak. Bez współpracy nie wykonaliby zadania.

Pan dr Gromek odpowiedział na 100 pytań dotyczących śmigłowca, którego mogły obejrzeć, dotknąć dzieci – mechanika jest dla nich ważna – Po co? Dlaczego? Czemu to służy? A po co to? – Dzieci wypytywały o każdy drążek, lampkę, antenkę, śmigło itd.

Uczniowie dowiedzieli się, że służba lotnicza jest wzywana do najcięższych przypadków i trzeba wykazać się odwagą, umiejętnościami. Żeby zdobyć wiedzę, jak ratować życie ludzkie potrzeba przede wszystkim chęci, zaangażowania, wiedzy – a w tym pomaga nauka od klasy 1 szkoły podstawowej.

Wiele zawodów wykonywanych przez ludzi, a także nasza postawa, przyczynia się do pomagania lub ratowania życia innym. Uczniowie rozumiejąc ważność pracy LPR wyrazili swoje myśli w samodzielnie przygotowanych i wręczanych laurkach.