Pierwszaki poznają ważne ośrodki Lubelszczyzny – Port Lotniczy Lublin „od kuchni” [ZDJĘCIA]

4 lutego 2020

W ramach projektu „Ja – Lubelak – Poznajemy Lublin i okolice” uczniowie klasy 1a MSP Paderewski udali się na lotnisko do Świdnika i poznali rolę oraz sposób działania portu lotniczego. Jako specjalni goście mogli wejść do pomieszczeń, do których pasażerowie nie mają dostępu lub dostęp jest ograniczony.

Weszliśmy do salonu buissnes, gdzie dzieci zwróciły uwagę na zegary ukazujące różną strefę czasową i o nią pytały. Przeszliśmy pełną kontrolę – odprawę dla VIP-ów. Jeszcze prześwietlenie bagażu i poznanie maszyny do tego służącej.

Potem przeszliśmy na płytę lotniska i poznaliśmy rolę ludzi na niej pracujących: obsługę, kontrolerów, koordynatorów ruchu, ochronę bezpieczeństwa itd. Udaliśmy się do strefy „Ratowników Lotu”, zapoznaliśmy się z rolą pracy służby lotniczej i sprzętem, który służy do pracy na lotnisku. Uczniowie mogli obejrzeć nowoczesne wozy straży, wsiąść do kabiny, zobaczyć, w jaki sposób wozy gaszą niebezpieczeństwo.

Byliśmy świadkami lądowania kolejnych samolotów, pracy koordynatorów ruchu, pilotów. Z jednej strony uczniowie mieli okazję poznać ważny ośrodek zapewniający kontakt z całym światem, z drugiej – charakter różnych zawodów i poszerzyć swoje horyzonty. A jaki wybiorą w przyszłości… zależy od nich, bo zgodnie z programem IB PYP uczniowie w toku nauki mogą badać, dociekać, stają się wszechstronni i refleksyjni.