Wycieczka klas I

4 czerwca 2017

2 czerwca uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej Paderewski wyruszyli na wycieczkę przyrodniczą do lasu w Wierzchowiskach. Mieli okazję sprawdzić w praktyce to, czego nauczyli się i dowiedzieli na zajęciach przyrodniczych od nauczycieli i pracowników służb leśnych w marcu br.

Po spotkaniu z panem leśniczym i przypomnieniu zasad obowiązujących w lesie, kolorowy korowód wyruszył do lasu. Uczniowie poszukiwali tropów: dzika, sarny i jeleni. Ktoś dostrzegł ślady zająca, ktoś zobaczył chrabąszcza majowego. Dzieciaki z zainteresowaniem rozpoznawały gatunki drzew, podziwiały pomniki przyrody oznakowane metalowymi tabliczkami. Z zaciekawieniem przyglądały się sadzonkom drzew w szkółce leśnej i zadawały pytania: Ile lat rośnie sadzonka dębu, by móc ją wysadzić do lasu? Kto zajmuje się młodniakami? Jak leśnicy radzą sobie z chorymi drzewami?

Leśną wyprawę zakończyły warsztaty ze znajomości mieszkańców lasu. Konkurs plastyczny na najbardziej wierne pokolorowanie wybranego zwierzaka wywołał duże zainteresowanie i zaangażowanie pierwszoklasistów.

Głodne dzieciaki zgromadziły się wokół paleniska, w którym płonęły grube polana. W oczekiwaniu na kiełbaski zaczęły od przypiekania chleba – ależ smak, w niczym niepodobny do smaku domowych tostów! Z apetytem pochłonęły zarumienione kiełbaski czekając na dokładkę! To była prawdziwa uczta.

Korzystając z zielonego terenu leśników dzieciaki organizowały zabawy, gry, oglądały i doczytywały informacje o zwierzętach.

To był niesamowity dzień: pełen wrażeń, smaków, obrazów i słońca.