Żywa lekcja przyrody w lesie Dąbrowa [ZDJĘCIA]

19 listopada 2019

W ramach realizacji projektu Mały Ekolog w klasach drugich oraz tematu międzyprzedmiotowego PYP w klasach trzecich, uczniowie wraz z wychowawczyniami wybrali się na żywą lekcję przyrody do lasu Dąbrowa nad Zalewem Zembrzyckim.

Obcowanie z naturą rozpoczęliśmy od spotkania z pracownikiem Nadleśnictwa Świdnik. Pogoda, jak na miesiąc październik, była bardzo zachęcająca, więc zwarci i gotowi na leśne przygody ruszyliśmy, by odkrywać wszystko to, co dla nas jeszcze obce.

Z wielkim zainteresowaniem poznawaliśmy tajniki ścieżki dydaktycznej, objaśnianej nam przez panią leśniczkę – warstwy lasu i odpowiadające im rośliny, ciekawostki z życia zwierząt, tajemnicze, malowane farbą znaki na pniach drzew. Oglądaliśmy różne gatunki drzew liściastych i iglastych, różne krzewy.

Głównym celem wycieczki było nabywanie świadomości ekologicznej, odpowiedzialnego działania na rzecz ochrony i poprawy środowiska człowieka, jak również uświadomienie znaczenia i piękna otaczającego środowiska naturalnego, jakim jest las.

W czasie lekcji terenowych dzieci poznały podstawowe zasady ochrony przyrody i zwierząt w lesie, dowiedziały się jak ważne i konieczne jest ich przestrzegania, jak również poznały wiele ciekawostek z zakresu roślin i zwierząt zamieszkujących las.

Po wspólnej lekcji i wędrówce po lesie, na specjalnie przygotowanym miejscu przy wiacie w lesie, wspólnie piekliśmy pyszne kiełbaski. Bardzo dotlenieni, nieco zmęczeni ale zadowoleni, wróciliśmy do szkoły.