Destination: Happiness! – wymiana uczniowska w Paderewskim

30 marca 2022

W dniach 21-25 marca gościliśmy uczniów z Czech i Litwy. 

Młodzież przyjechała do nas w ramach projektu Erasmus+ Destination: Happiness! Pozostali uczestnicy, czyli przedstawiciele z Grecji i Rumunii, łączyli się online. Oto jak nasi uczniowie zorganizowali im pobyt w naszym kraju.

Poniżej relacja jednej z uczennic, która ze szczegółami opisała każdy dzień, pełen różnych aktywności.

– W poprzednim tygodniu w naszej szkole gościliśmy Czechów i Litwinów, którzy przyjechali do nas na 5 dni w ramach projektu Erasmus+ Destination: Happiness! Uczniowie z Grecji i Rumunii pracowali z nami zdalnie. Pierwszy dzień naszej wymiany był bardzo produktywny i pełny wrażeń. Po oprowadzeniu uczniów po naszej szkole zapoznaliśmy się z formułą pracy EYP – European Youth Parliament. Następnie, uczniowie mieli możliwość lepszego poznania się poprzez gry integracyjne. Pracę w trzech komitetach (ANIP, TRAN, LIBE) zakończyliśmy na zebraniu wszystkich pomysłów w postaci tak zwanej „Ściany wiedzy”.

Drugi dzień wymiany rozpoczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta w Lublinie. Aby urozmaicić pobyt na lubelskiej starówce, zagraliśmy w grę miejską. Zadaniem wszystkich drużyn było jak najszybsze rozwiązanie 25 zadań. Jednym z punktów gry była piekarnia na Furmańskiej, która od dawna specjalizuje się w wypiekaniu cebularzy. Potem poszliśmy na warsztaty „Las w słoiku”, gdzie każdy z uczestników wymiany mógł zrobić swoją własną zieloną kompozycję – ekosystem. Dzień zakończyliśmy wspólnym obiadem.

Trzeci dzień naszej wymiany był dniem warsztatowym! W dzisiejszym świecie żyjemy w ciągłym pośpiechu, jesteśmy bombardowani informacjami z różnych źródeł, ciężko jest nam być tylko „tu i teraz”.
Pani Małgorzata Szpiłyk i Pan Mateusz Dudka poprowadzili dla nas warsztaty na temat ‘mindfulness’. Podpowiedzieli jak radzić sobie ze stresem, a także jak być lepszym i uważniejszym słuchaczem.

Czwartego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Zamościa. Wiatr nie zdołał powstrzymać nas przed zwiedzaniem Starego Miasta. Kolejnym naszym celem było miejsce zwane Parkiem Żywiołów, gdzie mogliśmy zobaczyć, powąchać, usłyszeć i dotykać różnych rzeczy związanych z naturą. Na koniec odwiedziliśmy też park miniatur – było naprawdę niesamowicie!

Ostatni dzień to czas rozstania i żalu, że nasza wymiana niestety dobiegła końca. Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w spotkaniu, pomogły w zorganizowaniu niesamowitych zajęć i warsztatów. Przez cały tydzień wiele się nauczyliśmy, zdobyliśmy nowe doświadczenia i nowych przyjaciół! Do zobaczenia już wkrótce, gdzieś na świecie!

– Iga Łobińska

Zapraszamy do obejrzenia relacji.

 

 

 

 

 

Współpraca: