Europejski Tydzień Języków w Paderewskim

28 września 2020

Międzynarodowe Szkoły Paderewski rozpoczynają Europejski Tydzień Języków, który jest kontynuacją obchodów Europejskiego Dnia Języków z 26 września, prowadzonego pod hasłem: „Ucz się języków – odkrywaj świat”. 

26 września już po raz 19 obchodzony był Europejski Dzień Języków, ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy w 2001 r. W przygotowania obchodów zaangażowane są liczne instytuty i stowarzyszenia działające w sektorze kultury i nauki języków, m.in. Goethe-Institut.

Międzynarodowe Szkoły Paderewski przyłączyły się do grona uczestników, wpisując swoje wydarzenie: Europejski Tydzień Języków. Chcąc podkreślić znaczenie języków w naszej szkole, planujemy kontynuować obchody tego święta na lekcjach języków obcych przez cały najbliższy tydzień. W dniach od 28 września do 1 października w podstawówce oraz liceum będziemy poszerzać wiedzę na temat samej nauki języków oraz wykonywać różne zadania, quizy, gry, plakaty, itp.


Dlaczego to wydarzenie jest ważne? 

  • ukazuje znaczenie uczenia się i nauczania  języków, jak również szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;
  • promuje różnorodność kulturową i językową Europy jako bogactwo, które należy rozwijać i pielęgnować;
  • propaguje uczenie się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery  zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.

Wyjątkowa edycja 2020

Mimo różnic kulturowych Europa posiada bardzo ważny symbol, który łączy nas wszystkich – „Odę do radości”, hymn UE, który wyraża europejskie ideały wolności, pokoju i solidarności w uniwersalnym języku jakim jest muzyka, a jego celem jest uczczenie wspólnych wartości.
W tym roku ważnym punktem Europejskiego Dnia Języków jest autorska aranżacja „Ody do radości”, przygotowanej i wykonanej przez pochodzący z Niemiec chór męski. Z powodu pandemii, występ ma wyjątkową formę – chór nie miał możliwości spotkania w jednym miejscu, każdy z chórzystów nagrywał swoje partie osobno – 24 muzyków reprezentujących 24 europejskie języki urzędowe.

Paderewski także chce zaakcentować to wydarzenie – by nie powtarzać powyższego hymnu – przypominamy występ Chóru Akademos i wykonanie utworu Tourdion, podczas XII Wojewódzkiego Konkursu Chórów w Lublinie.

 

Zapraszamy na nasz fanpage, gdzie będziemy wstawiać relacje z naszych obchodów Europejskiego Tygodnia Języków.

 

 

 

 

Współpraca: