Goście z Niemiec i Ukrainy w Paderewskim [ZDJĘCIA]

8 lipca 2019

W dniach 7-13 czerwca Paderewski przyjmował gości ze szkół z Niemiec (Oldenburg) i z Ukrainy (Lwów) w ramach projektu trójstronnego „Wielokulturowe Lubelskie – tradycje mniejszości ukraińskiej i niemieckiej w Lublinie i na Lubelszczyźnie”.

Projekt ten miał na celu przedstawienie i praktyczne zobrazowanie wielokulturowości Lubelszczyzny jako skutek przeszłości historycznej tego terenu. Uczestnicy projektu poprzez zaangażowanie i udział w tematycznych warsztatach mogli w sposób namacalny odnieść się do współistnienia wielu społeczności na tym samym terenie, w tym samym czasie – Polaków, Niemców, Ukraińców.

Projekt świetnie wpisuje się we współczesny obraz wielokulturowej Europy będący efektem ostatnich procesów migracyjnych. Zatem uczestnictwo w takim projekcie dało możliwość refleksji nad tym, co było, co jest i jaką przyszłość możemy tworzyć.

To w końcu projekt uczący o tolerancji wobec odmiennych kultur, akceptacji i otwartości. Projekt zakończył się wielkim sukcesem. Zapewne zostanie w pamięci uczestników na dłużej, a dzięki nawiązanym kontaktom przyjaźnie uczniów z różnych państw dalej będą się rozwijać.

Dziękujemy Rodzinom za pomoc w organizacji tego projektu, za przyjęcie i wspaniałe goszczenie dzieci niemieckich i ukraińskich.

Współpraca: