Jubileusz 10-lecia Śpiewającej Polski – relacja video

27 grudnia 2016

20 grudnia w sali operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbył się koncert jubileuszowy 10-lecia programu „Śpiewająca Polska”, pod patronatem: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (prof. Piotr Gliński), Wojewody Lubelskiego (Przemysław Czarnek), Marszałka Województwa Lubelskiego (Sławomir Sosnowski), Prezydenta Miasta Lublin (Krzysztof Żuk) oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty (Teresa Misiuk).

W uroczystości wzięło udział 29 chórów z województwa lubelskiego, co dało ponad 800 chórzystów na jednej scenie. Można było usłyszeć przegląd muzyki chóralnej od klasyki poprzez piosenki dziecięce, musicalowe i filmowe, utwory lubelskich kompozytorów, kończąc na przepięknych polskich kolędach.

Program Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska to projekt wspierający polskie chóry szkolne, dzięki któremu dzieci i młodzież mają szansę rozwijać swoją pasję do śpiewu i muzyki. Od pierwszych lat funkcjonowania region lubelski wyróżniał się w realizacji założeń Programu: w ciągu 10 lat z uczestnictwa w Programie skorzystało blisko 40 chórów, z których wiele odnosi obecnie sukcesy muzyczne na szczeblu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Oczywiście na tej uroczystości nie mogło zabraknąć Chórów Akademos Międzynarodowych Szkół Paderewski pod opieką p. dyrygent Elżbiety Niczyporuk. Uczniowie Gimnazjum i Liceum Paderewski zaśpiewali utwory:  Shalom Aleichem, Mięta i czekolada, Rozkołysz pieśnią świat, Hymn III Tysiąclecia, Tryumfy Króla Niebieskiego.

Za swój wkład w pomoc i czynne uczestnictwo w programie podziękowania otrzymali p. Elżbieta Niczyporuk – dyrygent i opiekun chóru Akademos oraz p. dr Adam Kalbarczyk – dyrektor Gimnazjum i Liceum Paderewski.

Niesamowita uczta dla uszu i oczu, owacje na stojąco i duże wzruszenie towarzyszyło koncertowi. Zapraszamy na krótką VIDEO-RELACJĘ:

Życzymy kolejnych 10 lat!

aut. zdjęć AG.

Nasze certyfikaty: