Międzynarodowy Dzień Matematyki w Liceum Paderewski

14 marca 2024

14 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Matematyki. Przy tej okazji na auli pojawiły się tangramy – chińskie łamigłówki, polegająca na układaniu różnych kształtów za pomocą siedmiu klocków. Uczniowie klas 1 uczestniczyli również w warsztatach przygotowanych przez nauczycieli matematyki. 

 

Pierwszoklasiści najpierw wysłuchali wykładu na temat historii odkrywania własności liczby Pi. Następnie Maja Madej z klasy 3 zaprezentowała swój talent i wyrecytowała z pamięci bezbłędnie 100 cyfr rozwinięcia liczby Pi.

Uczniowie wzięli udział w interaktywnym quizie o liczbie Pi. Najlepsza okazała się grupa uczniów o pseudonimie „Piraci”. Drugie miejsce zajęli Mateusz Buczarski i Łukasz Tarasiuk, a trzecie Martyna Bobyk i Maja Tchaichan. Gratulujemy!

Później każda klasa podzieliła się na cztery grupy. „Poeci” mieli za zadanie napisać wierszyk, w którym każdy kolejny wyraz miał tyle cyfr, ile kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Grupa „językowców” zapisywała jak najwięcej wyrazów z sylabą „pi”. „Rzemieślnicy” tworzyli z papieru kolorowe łańcuchy, w których kolory kolejnych ogniw kodowały rozwinięcie dziesiętne liczby Pi. Wreszcie grupa „pamięciowa” musiała wyrecytować z pamięci bezbłędnie jak najwięcej cyfr rozwinięcia dziesiętnego Pi. 

Wszystkie klasy chętnie i ambitnie podeszły do zadań. W rywalizacji najlepsza okazała się 1d, która stworzyła najdłuższy wierszyk (37 wyrazów), wypisała aż 188 słów z sylabą „pi” i stworzyła najdłuższy, kilkumetrowy kolorowy łańcuch. Uczniowie klasy 1c natomiast zwyciężyli, recytując z pamięci bezbłędnie rozwinięcie liczby Pi do 60-tego miejsca po przecinku!

Tradycyjnie również tego dnia wszyscy uczniowie Paderewskiego mogli zmierzyć się z konkursową zagadką, przygotowaną tym razem przez uczniów Alexa Filina i Piotra Jasińskiego. Poniżej lista laureatów. Serdecznie gratulujemy!

Stanisław Wożakowski, Mikołaj Porębiak, Aleksandra Mełges, Maksym Czekaj i nauczycielka Eliza Jackowska-Boryc.

Sprawdź treść zagadki i poprawne rozwiązanie.

W imieniu Zespołu Nauczycieli Matematyki MLO Paderewski wszystkim życzymy, aby tego dnia – i nie tylko! – docenili istotę matematyki w naszym życiu i by umieli się z nią bawić.

 

Współpraca: