Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i Maraton Pisania Listów [ZDJĘCIA]

19 grudnia 2018

10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka UNESCO. Jako Szkoła Stowarzyszona UNESCO w grudniu poświęcamy więcej czasu i uwagi prawom człowieka.

W ubiegły wtorek nauczyciele zrealizowali lekcję na temat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ, a następnie uczniowie wspólnie stworzyli instalację artystyczną „Żurawie dla pokoju”, która zawisła w auli szkoły. Żurawie w kulturze są symbolem pokoju, a uczniowie mogli wpisać się w promowanie pokoju na świecie i cenionych humanitarnych wartości poprzez samodzielne wykonanie żurawia origami.

Uczniowie Paderewskiego po raz kolejny stanęli w obronie praw człowieka w ramach międzynarodowej akcji Amnesty International. Nasza szkoła miała przyjemność, jak corocznie od już kilkunastu lat, być gospodarzem „Maratonu Pisania Listów”.

Wieki finał, pod patronatem Szkolnego Stowarzyszenia Amnesty International, odbył się w sobotę 8 grudnia. Był niezwykle udany, zwłaszcza dzięki zaangażowaniu uczniów z klas 2B i 2C liceum, którzy pod opieką p. Marzenny Rybki aktywnie i twórczo włączyli się w proces przygotowania i przeprowadzenia całej akcji.

W pisaniu listów uczestniczyli licznie nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także ich rodziny, znajomi oraz inni mieszkańcy Lublina. Maraton trwał kilkanaście godzin i zakończył się dopiero późną nocą, a mimo to uczestnicy byli obecni przez cały czas, każdy z długopisem w ręku! W jeden dzień udało nam się wspólnie napisać ponad 600 listów w obronie kobiet, które nie bały się przeciwstawić łamaniu praw człowieka. Szczególne poruszenie wśród uczestników Maratonu wywołała dramatyczna historia prześladowania kenijskiej społeczności Sengwer, w obronie której napisano ponad 1/6 ogółu listów.

Petycje zostały skierowane do władz 10 państw – m.in. Brazylii, Iranu, Indii, Kenii, Kirgistanu, Maroka, RPA oraz Wenezueli – i to właśnie tam polecą nasze listy. Pisaliśmy również listy solidarności skierowane bezpośrednio do ofiar represji i ich rodzin, mając nadzieję, że takie wyrazy wsparcia będą dla nich źródłem pokrzepienia i wiary w poprawę obecnej sytuacji.

Amnesty International nigdy nie przypisuje sobie pełnej zasługi poprawy położenia osób, w obronie których występuje m.in. w ramach akcji Maratonu Pisania Listów. Jednak ze względu na to, że w ponad jednej trzeciej spraw którymi się dotąd zajmowała, zanotowano pozytywną zmianę, jesteśmy głęboko przekonani, iż uda się to nam wspólnie osiągnąć – podobnie jak w poprzednich latach – również dla tegorocznych bohaterów Maratonu!

O skuteczności działań maratonowych z poprzednich lat można przekonać się odwiedzając stronę Amnesty International „Dobre wiadomości”: https://maraton.amnesty.org.pl/reference

Współpraca: