Młodzież niemiecka u nas [ZDJĘCIA, WIDEO]

30 października 2018

W daniach 20-27 października 2018 r. w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Zachować Pamięć 2018 ‚,Utracone Dzieciństwo – Dzieci Zamojszczyzny” Międzynarodowa Szkoła Paderewski gościła grupę Niemców wraz z opiekunami z niemieckiego miasta Oldenburg.

Młodzież została zakwaterowana w gościnnych domach naszych uczniów. Organizatorzy przygotowali ciekawy program wizyty. Pobyt wypełniony był zwiedzaniem zabytków Lublina, Zamościa i Zwierzyńca oraz podziwianiem urokliwych miejsc w Kazimierzu Dolnym i Nałęczowie.

Uczniowie mieli okazję poznać historie pacyfikacji Zamojszczyzny w czasie II wojny światowej oraz zapoznać się z losem dzieci wywiezionych wtedy do Niemiec. Zwiedzili też Państwowe Muzeum na Majdanku oraz wzięli udział w dniu studyjnym w miejscu pamięci w Muzeum na Majdanku.

Młodzież z Niemiec miała też okazje obserwować, jak odbywają się lekcje w naszej szkole. Była też uczestnikiem okolicznościowego spotkania w lubelskim Ratuszu z organizatorami międzynarodowych wymian uczniowskich.

Podczas ich pobytu był czas na naukę i czas na rozrywkę. Degustowaliśmy też regionalne potrawy. Niektórzy kupili lubelskie cebularze jako prezenty dla swoich bliskich.

W piątkowy wieczór nasza szkoła przygotowała pożegnalną kolację. W czasie spotkania dzieliliśmy się przeżyciami i wrażeniami ze wspólnie spędzonego czasu.

Zdjęcia będą miłą pamiątką.

 


autor: Gabriela Krochmalska 8A

Współpraca: