Niezapomniane wspomnienia z wymiany polsko-niemieckiej

18 czerwca 2015

Od 2 do 10 czerwca uczniowie Liceum Paderewski mieli okazję wziąć udział w wymianie do Oldenburga. Nasza szkoła współpracuje z Graf-Anton-Günther-Schule już od pięciu lat. Ta podróż była cudownym przeżyciem nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli. Goście z Polski mieszkali w Oldenburgu  u niemieckich rodzin oraz uczęszczali  tam do szkoły. Każdego dnia towarzyszył im  rozbudowany program, który nie tylko dawał im radość, ale również ich kształcił.

2 czerwca młodzież wyruszyła z Lublina. Podróż z wieloma przesiadkami trwała cały dzień. Gdy wszyscy dojechali  na miejsce, rodziny odebrały ich z dworca i ugościły w swoich domach.

Następnego dnia, już z samego rana uczestnicy wymiany poszli do szkoły na zajęcia integracyjne, gdzie czekały na nich liczne gry i zabawy. Po południu zaangażowani byli w ”Happy movies”. Filmy te polegały na  tańczeniu z obcymi  ludźmi  do muzyki Pharrella Williamsa. Wieczorem na uczniów czekało przygotowanie wspólnej kolacji. Młodzi uczestnicy mieli za zadanie przyrządzić kilka niemieckich, charakterystycznych potraw.

Podczas wymiany młodzież  odwiedziła także uniwersytet, na którym uczyli się o Morzu Wattowym. Kolejną atrakcją była nauka montażu filmu oraz wieczorek polsko-niemiecki. Młodzież z Polski oraz z Niemiec zaprezentowała swoje talenty. Na przyjęciu można było znaleźć jedzenie z obu krajów. Sobota była dniem spędzonym z rodzinami. W niedzielę zaś uczniowie pojechali na wyspę Spiekeroog. Tam czekało na nich dużo sportowych atrakcji, wędrówek, niespodzianek związanych z fenomenem Morza Wattowego.

Bliski kontakt z przyrodą, sport i wspólne rozmowy sprzyjały pełnej integracji polsko-niemieckiej.

Ostatniego dnia w Oldenburgu odbył się grill pożegnalny, na którym uczestnicy z Polski otrzymali od uczniów z Oldenburga pamiątkowe

1O czerwca uczniowie z Paderewskiego wrócili bezpiecznie do Polski. Wymiana polsko-niemiecka pozostanie nam na długo w pamięci. Każdy przywiózł ze sobą dobry humor i dużo niezapomnianych wspomnień. Była to niezwykła przygoda, w której wszyscy mieli okazję oswoić się z językiem niemieckim, poznać zarówno niesamowitych ludzi jak i kulturę niemiecką oraz przeżyć wyjątkowe chwile.

Małgorzata Hejna, uczennica klasy I B, LO.

21

Współpraca: