Och-Teatr: uczniowie klas 1 na spektaklu i spotkaniu z aktorami

13 grudnia 2023

Uczniowie klas 1 pojechali do Warszawy na spektakl „Stowarzyszenie umarłych poetów” w Och-Teatrze. Mieli również okazję spotkać się z aktorami i reżyserem Piotrem Ratajczakiem. Zapraszamy do przeczytania relacji przygotowanej przez opiekuna koła teatralnego Liceum Paderewski i organizatora wyjazdu, Cezarego Potapczuka.

 

Ratajczak to gorące nazwisko polskiego teatru. Jest absolwentem PWST im L. Solskiego w Krakowie. Zadebiutował w 2004 roku. Ma na koncie kilkadziesiąt realizacji głównie jako reżyser, ale też jako autor adaptacji i oprawy muzycznej oraz dramaturg. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Spektakl był prawdziwą ucztą. Zaczęło się jak u Hitchcocka, od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rosło. Dwie godziny bez przerwy minęły błyskawicznie. Choć Stowarzyszenie… grano już ponad 160 razy, a bilety do najtańszych nie należą, to miejsc wolnych nie było. Były za to żywiołowe reakcje publiczności, głównie młodej.

Po spektaklu czekał na nas bonus: spotkanie z reżyserem i aktorami tylko dla naszej grupy. Prowadziła je Natalia Matuszek, była sorka Licem Paderewski. Pytań było sporo, ale zacytuję te najciekawsze: Co wybrać: restrykcyjnie przestrzeganą tradycję czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu? Co jest trudniejsze, aktorstwo czy reżyseria? W jakim stopniu reżyser powinien poznać aktorów, z którymi pracuje? Kim powinien być nauczyciel dla ucznia? Czy nie bał się Pan postawić na młodych aktorów? W jednej z recenzji pojawiła się opinia, że spektakl to dwie godziny wychowawcze, czy zgadza się Pan z tym stwierdzeniem?

Godzina minęła błyskawicznie. Spotkanie pewnie przeciągnęłoby się do północy, ale trzeba było wracać do Lublina. Och-Teatr na pewno jeszcze odwiedzimy. W planach też jest wycieczka do Krakowa do teatru im. Juliusza Słowackiego na premierę „Wesela” w reżyserii Mai Kleczewskiej.

 

Współpraca: