Oldenburg 2018 – relacja

30 maja 2018

W dniach 22-30 maja 2018 uczniowie Międzynarodowych Szkół Paderewski wraz z opiekunami  po raz piąty wzięła udział  w wymianie polsko-niemieckiej.

„Po przyjeździe zostaliśmy zakwaterowani w  klasztorze Volkenroda. Następnego dnia zwiedziliśmy były obóz koncentracyjny „Buchenwald”, w którym poznaliśmy losy więźniów. To miejsce wywarło na nas ogromne wrażenie. Byliśmy poruszeni realiami świata zza drutów kolczastych. Następnym punktem naszego programu był
Weimar – europejska stolica kultury z roku 1999. Tutaj mieliśmy okazję zwiedzić Stare Miasto i poznać historię miasta Johanna Wolganga Goethego i Fryderyka Schillera. Tradycyjnie wieczorem nadszedł czas na integrację i wspólne, kreatywne zabawy. Tego dnia każdy poszedł spać zmęczony, ale szczęśliwy.
O poranku udaliśmy sie do Wartburga. To w tej miejscowości na zamku Wartburg Marcin Luther przetłumaczył Biblię z greki na język niemiecki. W godzinach popołudniowych zwiedziliśmy Mühlhausen – miasto związane z  Tomaszem Münzterem, jednym z pierwszych przywódców reformacji protestanckiej. Wieczorem w Volkenroda uczyliśmy się tańców żydowskich. Przed wyjazdem do Oldenburga zwiedziliśmy klasztor Volkenroda pochodzący z XII wieku i mieliśmy okazję uczestniczyć w krótkim nabożeństwie ekumenicznym, a historię tego niesamowitego miejsca poznaliśmy dzięki kreatywnym zabawom. Po południu opuściliśmy wzgórzystą, zieloną Turyngię i drogą pełną zakrętów ruszyliśmy do Dolnej Saksonii, w której leży cel naszej podróży – Oldenburg.

Sobotę każdy z nas spędził z goszczącą nas rodziną, z nią poznawał okolice Oldenburga. Następnego dnia zwiedziliśmy Bunkier Valentine oraz aktywnie uczestniczyliśmy w warsztatach poruszających problem przymusowych pracowników z czasów II wojny światowej. Słoneczne popołudnie spędziliśmy w centrum Bremy, płynęliśmy statkiem po Wezerze, zwiedziliśmy Stare Miasto i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przy słynnej rzeźbie „Czterech Muzykantów z Bremy”.

Wizytę w partnerskiej szkole Graf Anton Günther Schule rozpoczęliśmy od spotkania z panem dyrektorem Wolfgangiem Schoedelem, który serdecznie nas powitał i opowiedział o szkole. Przed południem  rozpoczęliśmy pracę nad wspólnym projektem filmowym, którego efektem końcowym jest film pt. „Magiczny Oldenburg”. Wieczorem obejrzeliśmy poruszający film o losach młodych niemieckich Żydów w czasie II wojny światowej – „Niewidzialni. Chcemy żyć.” Nawiązywał on do tematu realizowanego przez nas projektu historycznego „Stracone dzieciństwo”.
Ostatniego dnia naszego pobytu w szkole zapoznawaliśmy się z technikami montażu filmowego, które pomogły nam przygotować w ciekawy sposób film o Oldenburgu. Kolejną atrakcją naszego pobytu było również obejrzenie wspaniałego musicalu światowej sławy „Jesus Christ Superstar” w letnim teatrze miejskim.
Po pełnym wrażeń i atrakcji pobycie w Niemczech nadszedł czas na pożegnania. Bardzo trudno  było nam rozstać się z naszymi przyjaciółmi z Oldenburga. Ten czas na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.
Do zobaczenia w Lublinie!”

Współpraca: